BIS nemá informace o tom,že by Češi odjížděli bojovat na Ukrajinu

21.06.2014 20:06

Bezpečnostní informační služba (BIS) nyní nemá informace o tom, že by čeští občané cíleně a vědomě odjížděli bojovat do zahraničí. Rozvědka také nemá potvrzenou věrohodnou informaci, že by se nějací radikálové z Ukrajiny nebo ze Sýrie do Česka vraceli. Případný návrat takových lidí by představoval riziko, že by i v Česku mohli podniknout násilné akce. ČTK to dnes řekl mluvčí BIS Jan Šubrt.

BIS nemá informace o tom,že by Češi odjížděli bojovat na Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

Video s mužem, který se představil jako Ivo Stejskal z Brna, nedávno zveřejnil doněcký server 62.ua. Muž v maskáčích na něm mluví o tom, že 14 dní cestoval přes celou Ukrajinu do Doněcka, aby mohl bojovat za povstaleckou Doněckou lidovou republiku. Česká televize v pátek uvedla, že Ivo Stejskal dříve pracoval jako učitel tělocviku na základní škole v Brně.

Z videozáznamu není patrné, jak a jestli vůbec se muž do bojů na Ukrajině zapojil. Podle Jiřího Hovorky z tiskového odboru ministerstva, kterého citovala dnešní Mladá fronta Dnes, by mu ale mohl za začlenění do separatistických jednotek hrozit postih. Za trestný čin služby v cizích ozbrojených silách by mohl u soudu dostat až pět let vězení.

Obavy z radikálů

Šubrt upozornil, že informace BIS nemusí být úplné. „Do hlavy nikomu nevidíte. Pokud se někdo rozhodne odjet bojovat do ciziny a nikomu to neřekne, není způsob, jak to zjistit," řekl. Připomněl také, že pokud je někdo bezúhonný a není z ničeho podezřelý, neexistuje zákonný důvod, jak mu v opuštění České republiky zabránit. „Děláme maximum pro to, abychom věděli o tom, zda se nějaký radikál, který bojoval v zahraničí, kde získal výcvik a zkušenosti, vrací do republiky," řekl.

O účasti českých občanů na bojích v zahraničí neměla BIS informace ani počátkem června, kdy proruští rebelové na východě Ukrajiny informovali, že zajali mnoho zahraničních žoldnéřů včetně českých občanů. Jejich tvrzení se tehdy nepodařilo ověřit z jiných zdrojů a české úřady o žádných českých zajatcích nevěděly.

Obavy z radikálů, kteří se vydávají bojovat do zahraničí, má také Británie, Francie či Německo. Jejich obavy se týkají zejména Sýrie. Z Evropy podle odhadů odešlo do Sýrie nejméně 1200 muslimských bojovníků. Bezpečnostní úřady hlavně upozorňují na to, že tito radikálové představují po návratu do Evropy vážnou teroristickou hrozbu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…