BIS nemá informace o tom,že by Češi odjížděli bojovat na Ukrajinu

21.06.2014 20:06

Bezpečnostní informační služba (BIS) nyní nemá informace o tom, že by čeští občané cíleně a vědomě odjížděli bojovat do zahraničí. Rozvědka také nemá potvrzenou věrohodnou informaci, že by se nějací radikálové z Ukrajiny nebo ze Sýrie do Česka vraceli. Případný návrat takových lidí by představoval riziko, že by i v Česku mohli podniknout násilné akce. ČTK to dnes řekl mluvčí BIS Jan Šubrt.

BIS nemá informace o tom,že by Češi odjížděli bojovat na Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu
reklama

Video s mužem, který se představil jako Ivo Stejskal z Brna, nedávno zveřejnil doněcký server 62.ua. Muž v maskáčích na něm mluví o tom, že 14 dní cestoval přes celou Ukrajinu do Doněcka, aby mohl bojovat za povstaleckou Doněckou lidovou republiku. Česká televize v pátek uvedla, že Ivo Stejskal dříve pracoval jako učitel tělocviku na základní škole v Brně.

Z videozáznamu není patrné, jak a jestli vůbec se muž do bojů na Ukrajině zapojil. Podle Jiřího Hovorky z tiskového odboru ministerstva, kterého citovala dnešní Mladá fronta Dnes, by mu ale mohl za začlenění do separatistických jednotek hrozit postih. Za trestný čin služby v cizích ozbrojených silách by mohl u soudu dostat až pět let vězení.

Obavy z radikálů

Šubrt upozornil, že informace BIS nemusí být úplné. „Do hlavy nikomu nevidíte. Pokud se někdo rozhodne odjet bojovat do ciziny a nikomu to neřekne, není způsob, jak to zjistit," řekl. Připomněl také, že pokud je někdo bezúhonný a není z ničeho podezřelý, neexistuje zákonný důvod, jak mu v opuštění České republiky zabránit. „Děláme maximum pro to, abychom věděli o tom, zda se nějaký radikál, který bojoval v zahraničí, kde získal výcvik a zkušenosti, vrací do republiky," řekl.

O účasti českých občanů na bojích v zahraničí neměla BIS informace ani počátkem června, kdy proruští rebelové na východě Ukrajiny informovali, že zajali mnoho zahraničních žoldnéřů včetně českých občanů. Jejich tvrzení se tehdy nepodařilo ověřit z jiných zdrojů a české úřady o žádných českých zajatcích nevěděly.

Obavy z radikálů, kteří se vydávají bojovat do zahraničí, má také Británie, Francie či Německo. Jejich obavy se týkají zejména Sýrie. Z Evropy podle odhadů odešlo do Sýrie nejméně 1200 muslimských bojovníků. Bezpečnostní úřady hlavně upozorňují na to, že tito radikálové představují po návratu do Evropy vážnou teroristickou hrozbu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…