BIS se znovu cpe do škol, varuje ústavní právník. Tentokrát jde o diskriminaci některých studentů

05.10.2021 21:22

Právník Zdeněk Koudelka (Trikolóra Svobodní Soukromníci) se na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz rozhorlil nad tím, že BIS se zase cpe do škol. Bezpečnostní informační služba a Ministerstvo vnitra totiž podle něj varovaly vysoké školy před studenty a akademiky z Ruska, Číny a Íránu. „Mají jim omezit informace,“ uvádí Koudelka.

BIS se znovu cpe do škol, varuje ústavní právník. Tentokrát jde o diskriminaci některých studentů
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

„V roce 2019 chtěla BIS měnit výuku dějepisu a češtiny na školách, která podle ní byla příliš proslovanská. Ministerstvo školství o tom jednalo s ředitelem Bezpečnostní informační služby. Ani před rokem 1989 není známo, že by náčelník Státní bezpečnosti jednal s Ministerstvem školství kvůli výuce. Snaha tajné služby ovlivňovat výuku na školách je popřením listopadu 1989. Tehdy studenti vyhnali tajnou policii ze škol a základní akademickou svobodou se stala svobodná diskuse bez strachu z dozoru a donášení tajné policii. Pro udržení svobody je nutné tuto snahu tajné služby odmítnout. Učitelé, svobodně učte studenty bez ohledu na národnostní diskriminaci, po které BIS volá,“ domnívá se Koudelka.

„Postoji ke školství odhaluje Bezpečnostní informační služba podstatu své činnosti. Jde jí o vytváření atmosféry podezřívavosti a strachu. Tajné služby jsou drahé. V historii se vyráběl pocit ohrožení, aby se zdůvodnily peníze pro tajné služby. Taková zpravodajská činnost je mrháním peněz. Tajné služby nemají přímou demokratickou legitimitu, ale moc šmírovat a ovládat. Utajení své činnosti využívají k zakrytí nezákonných kroků a touhy ovlivňovat bez ohledu na charakter státního režimu, proto musejí být pod kontrolou ústavních orgánů státu. Příkladem zneužití tajných a policejních služeb v demokracii je činnost americké FBI za jejího ředitele Johna Edgara Hoovera, který stál v čele FBI, včetně jejího předchůdce BOI, od roku 1924 až do své smrti 1972 a sbíral informace na kohokoli, od představitelů vrcholné politiky včetně prezidentů až po představitele kultury,“ zmínil dále Koudelka.

„Prezident republiky Miloš Zeman, který před rokem 1989 kritizoval totalitní režim, kritizuje i současného ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Naopak se jej zastává předseda vlády Andrej Babiš, který do roku 1989 proti totalitě nevystoupil. Vývoj dává za pravdu prezidentovi. Snaha Bezpečnostní informační služby ovlivňovat školství je příslovečným vrcholem ledovce. Nenechme tajné služby mluvit do našeho školství i svých životů,“ uzavřel Koudelka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

9:53 Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

Ekonom Lukáš Kovanda se ve svém komentáři věnoval prognózám amerických bank, které upozorňují na to,…