Babiš pořád vykládá o nějakých účelovkách, kroutí hlavou Bělobrádek. Pokud šéfa ANO obviní, lidovci s ním do vlády nepůjdou

9. 9. 2017 20:35

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek to říká jasně. Pokud bude Babiš obviněn, KDU-ČSL s ním do vlády nevstoupí. V žádném případě. V této věci prý lidovci nebudou kličkovat, prohlásil v rozhovoru pro deník Právo. Řekl toho ale ještě mnohem víc.

Babiš pořád vykládá o nějakých účelovkách, kroutí hlavou Bělobrádek. Pokud šéfa ANO obviní, lidovci s ním do vlády nepůjdou
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu

Pokud se občané dívali na televizní přenos jednání o vydání Andreje Babiše (ANO), mohli si udělat celkem jasnou představu o tom, jak to vypadalo celé čtyři roky ve vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Jak důležitá byla role KDU-ČSL, protože koaliční rady nebo vláda někdy probíhaly v podobně vyhroceném duchu. A byli jsme to my, kteří jsme chladili hlavy, obrušovali hrany a hledali kompromisy mezi dvěma kohouty – premiérem Sobotkou a vicepremiérem Babišem,“ uvedl předseda strany.

Celý rozhovor naleznete zde

Pokud jde o samotnou kauzu Čapí hnízdo, Bělobrádek má důvěru v orgány činné v trestním řízení a nepochybuje o tom, že kauza bude řádně prošetřena. Pokud Babiš tvrdí, že je proti němu teď vedena účelová kampaň, pak je potřeba vědět, že Babiš by to tvrdil vždycky. Ať už by žádost o jeho vydání přišla kdykoliv, vždycky by to byla „účelovka“.  

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Jde hlavně o účelové jednání ze strany hnutí ANO. A bohužel se k němu snížil i ministr spravedlnosti, který zpochybňuje svůj vlastní resort. Na část voličů prostě funguje ta plačtivost a ublíženost, když slyší: ‚Všichni mi ubližují, všichni jsou na mě zlí, nikdo mě nemá rád.‘ A přitom je to politický marketing,“ shrnul Bělobrádek.  

Tenhle názor prý dnes zastává většina politiků v KDU-ČSL, jen zlínský hejtman Jiří Čunek se staví na Babišovu stranu, ale on je prý jen výjimka. „Takže pro nás naopak to, že je někdo trestně stíhán, je zásadní věc pro to, aby takový člověk nebyl ve vládě, anebo abychom v takové vládě nebyli my,“ řekl jasně Bělobrádek. Je přesvědčen, že jde o věc politické kultury v naší zemi.  

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Osobně proti Babišovi nic nemá a to i navzdory tomu, že na něj Babiš párkrát zaútočil. „Já se snažím politiku nebrat osobně, skutečně ne. Jsem úplně jiný typ, než je Andrej Babiš. On to bere osobně, několikrát mě urazil, napadl, ale já to tak neberu. Chápu, že je pod tlakem a že člověk pod tlakem někdy dělá věci, které jsou chybné. Nikdo nejsme dokonalí, nicméně já k němu mám v tomto směru neutrální vztah, já ho ani nemiluji, ani nenávidím. Pro mě je to otázka profesionality, když s někým pracuji, tak to nemůže být otázka osobní,“ řekl šéf lidovců.

Nakonec prozradil, že lidovci jednou posílí a budou mít víc než svých klasických 6 až 9 procent. Jejich hlavní síla tkví prý v tom, že jsou stranou, která za chvíli bude mít stoletou tradici a jsou také stabilní stranou, která má jasné názory na dění na Ukrajině i jinde ve světě. A především, lidovci podle Bělobrádka plní své sliby. Naproti tomu hnutí ANO toho prý naslibovalo hodně, ale hodně toho také nesplnilo.

„Hnutí ANO toho naslibovalo a poté se k mnohým slibům neznalo. Druhá věc je, že jsme stabilní strana, která brzy bude mít stoletou historii, máme hodnotovou základnu a pevné postoje vůči Číně nebo Ukrajině. Jsme proti omezování svobody slova, hájíme parlamentní demokracii. Lidé mají jistotu, že nejsme žádná rychlokvaška, která mění svoje názory a mění svůj přístup podle toho, jak se vyspí její vůdce. A třetí věc, máme osobnosti, které nemají skandály a průšvihy,“ uzavřel rozhovor Bělobrádek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…