Babiš pronesl výbušná slova k uprchlíkům a ČT si hned poté pozvala expertku na migraci Faltovou: Premiér nemá pravdu!

7. 12. 2017 17:27

Designovaný premiér Andrej Babiš oznámil, že v EU hodlá i dál bojovat proti pašerákům, kteří do Evropy vozí migranty, ekonomické migranty. Ti nepotřebují mezinárodní ochranu a přislíbil, že bude prosazovat řešení migrační problematiky mimo území Evropské unie. Kvóty bude i nadále rázně odmítat. Jenže pak dostala v České televizi slovo ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová a Babišovy plány smetla ze stolu. Budoucí předseda vlády prý v některých věcech neříká pravdu.

Babiš pronesl výbušná slova k uprchlíkům a ČT si hned poté pozvala expertku na migraci Faltovou: Premiér nemá pravdu!
Foto: ReproFoto: ČT24
Popisek: Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci.
reklama

Čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) chce s Evropskou komisí vyjednávat o stažení žaloby kvůli kvótám. Je jasné, že kvóty jsou nesmysl a jen podporují popularitu extremistických stran v Evropě, uvedl Babiš na dotaz ČTK. Reagoval tak na dnešní rozhodnutí EK poslat Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl.

„Rozhodnutí a hlavně načasovaní je velice nešťastné,“ uvedl. Doufá v to, že příští týden na summitu dostane prostor k vyjádření českého stanoviska. Babiš ve středu po svém jmenování řekl, že by Česko mělo být v Unii aktivnější. Chce proto navrhnout řešení problému migrace, kterým má být boj proti pašerákům.

Babiš dostane mandát na summit v Bruselu (14.–15. 12.) až 13. prosince po jmenování vlády. „To načasování je dost nevhodné vzhledem k vnitropolitické situaci u nás,“ uvedl. „Detaily té agendy neznám, protože to měli v kompetenci pan premiér (Bohuslav) Sobotka a pan (Milan) Chovanec. Pokud vím, tak pan Chovanec nikdy s komisařem pro migraci osobně nejednal, aby pro Českou republiku vyjednal pozici bez žaloby,“ podotkl. 

Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová v ČT24 nabídla trochu jiný pohled na celou problematiku kolem uprchlíků. Uznala, že přes Itálii dnes přicházejí do EU lidé, kteří neprchají před válkou, což ovšem neznamená, že by nešlo o lidi, kteří čelí pronásledování. Z politických důvodů, z náboženských důvodů a tak podobně. Takže designovaný premiér Babiš nemá pravdu, pokud tvrdí, že se v rámci kvót mají přerozdělovat ekonomičtí migranti.


Magda Faltová. (ReproFoto: ČT24)

„Nicméně do těch relokací jsou zahrnuti pouze lidé, kteří pocházejí ze zemí, kde je velká pravděpodobnost, že bude azyl udělen, a to jde o Sýrii, Afghánistán, Irák a Eritreu. To jsou přesně ti lidé, kteří prchají před válečným konfliktem. Takže to, co říká budoucí premiér, není pravda,“ uzemnila příštího předsedu vlády Faltová.

Jestliže Babiš seděl několik let ve vládě, která odmítá respektovat evropské právo, nemůže se divit, že přijde ze strany Evropské komise reakce.

Anketa

Která politická strana se dle vás nejrozumněji staví k otázce migrace?

1%
5%
11%
1%
0%
61%
0%
0%
0%
2%
1%
hlasovalo: 19498 lidí
Za nesmyslnou považuje Babišovu úvahu o tom, že musíme migrační krizi řešit mimo území EU. „Já si myslím, že to reálné není. Nikdo zatím nevymyslel, jak tu mořskou hranici chránit a řešit tu situaci, tak aby to bylo v souladu s principy, na kterých stojí evropské právo, a v souladu se základními lidskými právy. Ve chvíli, kdy zachytíte tu loď, musíte vracet ty lidi pouze do země, kde je bezpečí, kde nebude jejich život ohrožen, což v tuto chvíli Libye zřejmě není a asi dlouho nebude,“ doplnila Faltová ve studiu České televize.

V rozporu s těmito principy prý Itálie a EU jako celek činí na moři určitá opatření, která vedou k vracení běženců do Afriky, což podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci rozhodně není dobře.

„Jediná cesta je tady dlouhodobá. Investovat do těch zemí původu, aby se tam zlepšily podmínky, aby se stabilizovaly ty systémy, Evropa by se měla zamyslet i nad nastavením své obchodní politiky, přestat využívat africké země, vytvářet si z nich skládky a tak podobně. Potom dojde k omezení té migrace,“ vyjádřila svůj názor Magda Faltová.  

Ani ona ovšem nevěří, že by se v EU v budoucnu prosadil nějaký obměněný systém kvót, byť na systém kvót může dojít v případě krize. Taková krize by ale pro Česko nebyla žádný problém. „My jsme měli přijmout něco přes 2 000 lidí. Nikdo by si toho ani nevšiml, kdybychom to udělali, prostě 2 000 lidí pro Českou republiku není žádný problém,“ zdůraznila dáma.

„My rozhodujeme o tom, kteří lidé na naše území přijdou. A neznamená to, že ti lidé, kteří na naše území přijdou, dostanou automaticky azyl, ale že tam proběhne to řízení, a pokud se zjistí, že je např. bezpečnostním rizikem, tak ta mezinárodní ochrana udělena nebude,“ uvedla jasně paní ředitelka. Takže ta suverenita tam zůstává. Na druhou stranu jsme členy nějaké unie a v části svých práv jsme se v rámci toho členství možná omezili, ale na tomto systému prostě Evropská unie funguje,“ doplnila ještě.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař poznamenal, že podání žaloby se očekávalo. „Není to nic, co by Českou republiku těšilo, jakkoliv chápeme, že Evropská komise hlídá dodržování pravidel,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Podle něj Česko opakovaně upozorňovalo na to, že kvóty na přerozdělování uprchlíků nejsou funkčním řešením a fungují jako pobídka pro nelegální migraci. „Česká republika bude pokračovat ve své dosavadní obhajobě. Aktuální rozhodnutí nicméně nemění nic na tom, že se s komisí stále můžeme dohodnout na smírném řešení věci,“ uvedl Chmelař. Česko bude podle něj nadále vyvíjet tlak na to, aby EU řešila příčiny, nikoliv následky migrace.

Rozhodnutí EK vyvolalo odmítavé reakce i u prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček reagoval na rozhodnutí komise odkazem na úterní Zemanovo vyjádření k problematice migračních kvót. „Pokud jde o moje stanovisko, je dlouhodobé a takové, že kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoliv jiného státu,“ uvedl v úterý Zeman. Kvóty podle jeho názoru odporují principu subsidiarity.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle předsedy ODS Fialy jsou kvóty špatné a žaloba EK je ještě horším rozhodnutím. „Výsledkem bude jen větší nespokojenost a pocit křivdy,“ napsal Fiala na svůj twitterový účet. Dodal, že Unie žalobou uprchlíkům nepomůže a ještě dál sníží důvěru v Unii.

Skepticky se k žalobě staví také europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spory v Unii se podle Pospíšila nedají řešit žalobami na členské státy. „U nás žaloba jen nahraje politikům, jako je Tomio Okamura,“ napsal předseda TOP 09 na Twitter.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…