Babiš se omluvil za „útok na zboží“: Média to vytrhla, já to tak nemyslel

20.04.2021 19:05

Premiér Andrej Babiš se omluvil za hojně kritizovaný výrok o útoku na zboží v kauze Vrbětice. „Omlouvám se, vyznělo to strašně a šlo o výrok, který hned média vytrhla a byla to hlavní zpráva. Mrzí mě to, nemyslel jsem to tak,“ kál se Babiš před poslanci při jednání Sněmovny. Ministr zahraničí Jan Hamáček si mezitím na středu předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského.

Babiš se omluvil za „útok na zboží“: Média to vytrhla, já to tak nemyslel
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích

„Použil jsem výrok, že šlo o ‚útok na zboží‘. Omlouvám se, vyznělo to strašně a šlo o výrok, který hned média vytrhla a byla to hlavní zpráva. Mrzí mě to, nemyslel jsem to tak. Šlo o životy a byl to odporný a nepřijatelný teroristický akt, při kterém zemřeli dva naši lidé,“ omlouval se Babiš před poslanci, jak informuje server IROZHLAS.cz.

To, že se nejednalo o státní terorismus, prý Babiš jen přejal od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Ten konstatoval, že to nebyl akt státního terorismu. Proto jsem ho i následně citoval, i když my politici mluvíme o teroristickém útoku,“ dodal Babiš, podle kterého jinak vláda reagovala rychle a správně, když nechala vyhostit 18 ruských diplomatů a vyloučila Rosatom z tendru na Dukovany.

Právě kvůli otázce vyhoštění ruských diplomatů a ruské odvetě s vyhoštěním dvaceti českých diplomatů z Moskvy chce jednat ministr zahraničí Jan Hamáček s velvyslancem Zmejevským. Tomu chce oznámit další český postup v kauze. „První se to musí dozvědět velvyslanec,“ uvedl Hamáček bez dalších podrobností.

Již dříve ale uvedl, že ruská reakce bylo nepřijatelná, protože vyhoštěním většiny českých diplomatů došlo k téměř úplné paralýze české ambasády v Moskvě. „Ruská strana zvolila postup, který znamená paralýzu naší ambasády v Moskvě. Je to nepřijatelné,“ řekl Hamáček s tím, že se Česko také brzy obrátí na své spojence. „Už jsem to učinil na radě ministrů,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen aby to systém zvládl, obává se sociolog. Pochvala Babišovi s Fialou kvůli třetí dávce

22:11 Jen aby to systém zvládl, obává se sociolog. Pochvala Babišovi s Fialou kvůli třetí dávce

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) dnes bok po boku vyzvali …