Babiš se omluvil za „útok na zboží“: Média to vytrhla, já to tak nemyslel

20.04.2021 19:05

Premiér Andrej Babiš se omluvil za hojně kritizovaný výrok o útoku na zboží v kauze Vrbětice. „Omlouvám se, vyznělo to strašně a šlo o výrok, který hned média vytrhla a byla to hlavní zpráva. Mrzí mě to, nemyslel jsem to tak,“ kál se Babiš před poslanci při jednání Sněmovny. Ministr zahraničí Jan Hamáček si mezitím na středu předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského.

Babiš se omluvil za „útok na zboží“: Média to vytrhla, já to tak nemyslel
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích
reklama

„Použil jsem výrok, že šlo o ‚útok na zboží‘. Omlouvám se, vyznělo to strašně a šlo o výrok, který hned média vytrhla a byla to hlavní zpráva. Mrzí mě to, nemyslel jsem to tak. Šlo o životy a byl to odporný a nepřijatelný teroristický akt, při kterém zemřeli dva naši lidé,“ omlouval se Babiš před poslanci, jak informuje server IROZHLAS.cz.

To, že se nejednalo o státní terorismus, prý Babiš jen přejal od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Ten konstatoval, že to nebyl akt státního terorismu. Proto jsem ho i následně citoval, i když my politici mluvíme o teroristickém útoku,“ dodal Babiš, podle kterého jinak vláda reagovala rychle a správně, když nechala vyhostit 18 ruských diplomatů a vyloučila Rosatom z tendru na Dukovany.

Právě kvůli otázce vyhoštění ruských diplomatů a ruské odvetě s vyhoštěním dvaceti českých diplomatů z Moskvy chce jednat ministr zahraničí Jan Hamáček s velvyslancem Zmejevským. Tomu chce oznámit další český postup v kauze. „První se to musí dozvědět velvyslanec,“ uvedl Hamáček bez dalších podrobností.

Již dříve ale uvedl, že ruská reakce bylo nepřijatelná, protože vyhoštěním většiny českých diplomatů došlo k téměř úplné paralýze české ambasády v Moskvě. „Ruská strana zvolila postup, který znamená paralýzu naší ambasády v Moskvě. Je to nepřijatelné,“ řekl Hamáček s tím, že se Česko také brzy obrátí na své spojence. „Už jsem to učinil na radě ministrů,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

12:01 „Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

Imunolog Jiří Šinkora se opět zlobí. Tentokrát kvůli strachu, který vláda a odborníci šíří ve spojit…