Babiš se řídil tím, co si přečetl na Facebooku. S Prymulou se to změní, věří lidovec Bartošek

21.09.2020 18:57

Odstoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bylo podle mnoha ohlasů na spadnutí již několik týdnů. „Ministr Vojtěch prostě nebyl přesvědčivým lídrem, výrazně roste kritika ze strany médií a veřejnosti vůči krokům vlády, a tak bylo potřeba někoho obětovat,“ má jasno novinář Petr Holub. Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška byl Vojtěch pod přílišným tlakem premiéra Andreje Babiše, což se snad u Romana Prymuly změní. „Alespoň je to odborník, ale bude důležité, jak se dokáže emancipovat ve vztahu k panu premiérovi a zda ho bude Babiš názorově respektovat,“ dodal k Vojtěchovu nástupci Bartošek.

Babiš se řídil tím, co si přečetl na Facebooku. S Prymulou se to změní, věří lidovec Bartošek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Bartošek

„Ministr Vojtěch neměl vůbec jednoduchou situaci a to, že to dnes vyústilo k jeho rezignaci, je přirozený závěr toho všeho,“ má jasno Bartošek a připomíná památnou tiskovou konferenci, kde na Vojtěcha naléhal premiér Andrej Babiš se slovy „nebuďte slušnej a řekněte jméno“. Tahle epizoda podle něj vystihuje celkové fungování Vojtěcha jako ministra. „I když Vojtěch měl vůli přicházet s návrhy na řešení krize, Babiš měl bez ohledu na doporučení odborníků poslední slovo,“ tvrdí Bartošek a dodává, že pokud bude premiér i nadále mít poslední slovo, tak se situace nezlepší ani s novým ministrem zdravotnictví.

Poslanec a člen zdravotního výboru Poslanecké sněmovny za hnutí ANO Jiří Mašek má pro odcházejícího Vojtěcha jen slova chvály. „Já bych chtěl v první řadě velmi poděkovat ministru Vojtěchovi, který byl třetím nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví a zanechal velkou stopu. Byl v podstatě první, kdo dokázal pravidelně úspěšně zprostředkovávat bezproblémové dojednání úhrad mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli. Dále e-recept, navýšení počtu studentů na lékařských fakultách a tak dále,“ vyjmenovával Mašek s tím, že se na všechny tyto věci zapomíná kvůli covidu. „Navíc on excelentně zvládl i tu první vlnu covidu, to nemůže nikdo popřít,“ hájil Vojtěcha Mašek ve speciálu Radiožurnálu věnovaném aktuální situaci.

„Pan ministr samozřejmě udělal spoustu užitečných věcí, které mu nejdou upřít, ale dnešní rozhovor není o úspěších ministra Vojtěcha, ale o nástupu druhé vlny covidu, kdy jsou denní přírůstky nakažených v řádu tisíců,“ reagoval Bartošek s tím, že by teď bylo třeba věnovat se dalšímu vhodnému postupu v boji s koronavirem. „Je potřeba začít jednat podle odborníků, my jsme jako opozice mnohokrát nabízeli pomoc našich odborníků, ale vláda s námi tuto diskusi nikdy nevedla, což mě velmi mrzí,“ kritizuje vládu Andreje Babiše Bartošek.

Mašek připustil, že rozvolnění na léto přišlo zbytečně brzy a alespoň roušky ve vnitřních prostorech měly zůstat jako v okolních zemích. „Ta další opatření mohla přijít dříve než na začátku září, to je také pravda, ale jinak tam zásadní chyby nevidím,“ tvrdí Mašek a apeluje na osobní zodpovědnost všech občanů.

Zvolení Romana Prymuly ministrem zdravotnictví je podle Bartoška v zásadě dobrý krok. „Alespoň je to odborník, ale bude důležité, jak se dokáže emancipovat ve vztahu k panu premiérovi a zda ho bude Babiš názorově respektovat,“ varuje Bartošek, podle nějž nese hlavní vinu za zhoršení situace právě premiér. „On měl spolu s ministrem Vojtěchem ta čísla vždy předem k dispozici, ale místo rad odborníků se řídil tím, co si přečetl na Facebooku,“ opřel se do premiéra Bartošek.

„Já si pana Prymuly jako manažera velmi vážím, spolupracovali jsme spolu kdysi v Hradci Králové, kde jsem byl ředitelem záchranné služby, a pan Prymula ředitelem fakultní nemocnice. Je to velmi schopný člověk, má velký rozhled napříč medicínou a podle mě je to velmi dobrá volba,“ chválil Mašek novou volbu a dodal, že Roman Prymula je i silnější osobnost než Adam Vojtěch, a tak ho bude premiér více respektovat.

Důvod demise je podle novináře Petra Holuba zřejmý, Vojtěch podle něj jednoduše ztratil podporu premiéra. „Přichází druhá vlna koronaviru, vláda zase improvizuje, ministr Vojtěch prostě nebyl přesvědčivým lídrem a výrazně roste kritika ze strany médií a veřejnosti vůči krokům vlády,“ říká Holub, že toto může být důvod, proč Vojtěch ztratil důvěru premiéra. „Bylo potřeba někoho obětovat,“ má jasno. „Vojtěch by si ale nezasloužil, aby byl odvolán, proto dostal od Babiše tuto možnost, že sám ohlásí rezignaci,“ dodal Holub.

Výběr nového šéfa resortu zdravotnictví není podle Holuba překvapivý, protože Prymula má podle něj z politicko-zdravotnického hlediska nejlepší předpoklady. „Hlavně mu ale pomáhá, že si na jaře dokázal získat silný mediální obraz člověka, který razantně prosazuje tvrdá opatření, což si dnes část veřejnosti přeje,“ myslí si Holub.

„Prymula si bude muset poradit s druhou vlnou a vzhledem k tomu, že je mezinárodně uznávaným odborníkem na epidemie a navíc je to zkušený manažer, tak má všechny předpoklady, aby tu krizi zvládl,“ říká Holub. Navíc je podle něj Prymula v lepší pozici, než by byl jiný kandidát, protože v zásadě nemá co ztratit. „On je takový jezdec na tygru, během krize vstoupil na hlavní linii a může si dovolit postavit se premiérovi,“ míní Holub.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl v pokračujícím speciálu Radiožurnálu ubezpečil, že mají k dispozici dostatek lůžek a případně potřebných plicních ventilátorů pro zvýšené množství pacientů. Obává se ale možných problémů s počtem potřebného personálu. „Momentálně máme zdravotních sester dostatek, ale jsme strašně napjatí, jak se bude vyvíjet situace ve školách. Pokud se budou zavírat školy a sestry by musely domů hlídat děti, tak to je pro nás nejkritičtější scénář, který snad ani nechci připustit,“ prohlásil člen vedení Asociace nemocnic s tím, že případně by se s vedením Prahy 2 domluvil na zřízení hlídaných dětských skupin.

Hlavní limit zdravotnictví podle Feltla neleží v počtu lůžek, ale právě v nedostatku personálu. „Kdyby došlo k nějakému masivnějšímu šíření nákazy, problém nebudou lůžka, ale personál, který bude buď nemocný, nebo v nucené karanténě kvůli svým sociálním kontaktům. K lůžku musí být sestra nebo lékař, kteří se o pacienta postarají,“ zopakoval Feltl.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

4:38 Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý …