Babiš se zastal Okamury. Ve vládě ho však pořád nechce

07.02.2018 17:00

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) omluvil za výroky o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku. Babiš to považuje za dostatečné, řekl dnes na dotaz, zda podpoří odvolání Okamury z funkce místopředsedy sněmovny, což navrhují lidovci. Informovala o tom ČTK.

Babiš se zastal Okamury. Ve vládě ho však pořád nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman přijal demisi vlády premiéra Andreje Babiše. Zároveň ho pověřil dalším vyjednáváním o sestavení vlády nové

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovaly pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, jež v něm spatřují popírání holokaustu.

Lidovci Okamuru kvůli jeho výrokům chtějí odvolat z funkce místopředsedy sněmovny. Záměr podpořily i STAN a TOP 09, vstřícně se k němu stavějí také někteří zástupci ODS a ČSSD.

„Já jsem se díval na pana Okamuru včera večer v televizi a on tvrdil, že to je nějaká dezinterpretace jeho výroků. Vlastně to popřel a víceméně se tam i omlouval. Já jsem u toho nebyl, co říkal. Ale na základě toho, jak se k tomu vyjádřil, si myslím, že to je dostatečné,“ řekl dnes Babiš na dotaz, zda by odvolání Okamury z čela sněmovny podpořil.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Babiš sám čelil v minulosti kritice kvůli výrokům o letském táboře. V roce 2016 při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu Babiš podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. „Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ řekl údajně. Později se za výrok omluvil a řekl, že byl vytržen z kontextu. Tábor potom také navštívil spolu s tehdejším ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO).

Na tom, že se hnutí ANO nechystá do vlády s SPD, se však nic nemění. 

Hnutí ANO nechce vytvořit koalici s SPD a nechce se spoléhat ani na toleranci své vlády od uskupení Tomia Okamury. Novinářům to dnes řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před jednáním zástupců obou hnutí. Od schůzky očekává stejně jako předseda SPD Tomio Okamura diskusi o možných programových shodách.

„My se s SPD zatím bavíme o programu a počítáme s tím, že nebudeme potřebovat jejich toleranci. Ale proč nemít jasno v programových záležitostech,“ řekl Babiš po jednání vlády. Zopakoval, že vládní koalici s SPD uzavřít nechce.

„Cílem schůzky je posunout jednání o prosazování politického programu SPD nějakou formou na vládní úrovni,“ řekl novinářům Okamura. Jeho hnutí obdrželo od ANO materiály k připomínkám. „My k nim máme připomínky, vyjádříme se k tomu přímo na schůzce,“ podotkl Okamura. Očekává také názory zástupců ANO na programové body SPD.

Na dnešní schůzce Babiš očekává diskusi o představách, jaké má SPD například o přímé volbě primátorů a starostů. Okamura už dříve uvedl, že vyjednávači na minulé schůzce předali ANO 34 programových priorit a chtějí vědět, jak se k nim vládní hnutí postaví. V závislosti na míře shody na programu SPD podle tehdejšího Okamurova vyjádření zváží, zda by nějakým způsobem podpořila vládu ANO při druhém pokusu o sestavení kabinetu.

Hnutí ANO a SPD se nyní neshodují například v tom, zda by v obecném referendu mohli lidé hlasovat i o vystoupení z Evropské unie. Okamura uvedl, že se v této věci objednal v pondělí u prezidenta Miloše Zemana, setkání by se mělo podle předběžných dohod uskutečnit do dvou týdnů. Prezident má podle šéfa SPD s jeho hnutím „velké programové přesahy“ a i Zeman je pro to, aby obecné referendum umožnilo co nejširší rozsah otázek včetně členství Česka v Unii. Okamura doufá, že prezident bude v dalších debatách nápomocen.

Už ve čtvrtek bude Okamura, jak uvedl, jednat s Helenou Válkovou (ANO) o dalších předlohách hnutí SPD. Zmínil přímou volbu starostů a hejtmanů, zákaz propagace nenávistných ideologií a zvýšení odpovědnosti zástupců státu za svěřený majetek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…