Babiš vede. Nerudová už skoro dohnala Pavla

27.11.2022 20:37 | Ze sítí

Nejnovější předvolební průzkum firem Data Collect a Kantar CZ, vytvořený pro Českou televizi, ukazuje, že má aktuálně největší šanci stát se příštím českým prezidentem expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má půlprocentní náskok na druhého z kandidátů – bývalého předsedu Vojenského výboru NATO Petra Pavla. Nemalé šance průzkum přisuzuje i bývalé rektorce Mendelovy univerzity Danuši Nerudové. Ta ztrácí na vedoucího Babiše 3,5 procenta.

Babiš vede. Nerudová už skoro dohnala Pavla
Foto: z internetu
Popisek: Pavel a Babiš

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17710 lidí
Šetření zpracované pro Českou televizi od firem Data Collect a Kantar CZ ukazuje, že by v případě nynějšího volebního klání měli největší šanci na společný souboj v druhém kole prezidentských voleb Babiš a Pavel, přičemž expremiér Babiš by podle průzkumu získal hlas od 27 procent oslovených a někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR a expředseda Vojenského výboru NATO pak 26,5 procenta.

Určitou šanci na postup do druhého kola by podle průzkumu měla také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, jíž by vhodila hlas 23,5 procenta lidí zapojených do šetření.

Naopak další kandidáti se oproti této trojici jmenovaných drží dosti u konce. Senátor Pavel Fischer by skončil čtvrtý s 5,5 procenta a pouhá čtyři procenta by pak podle průzkumu měl i jeho senátorský kolega a rovněž dřívější neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer, jenž tuto čtyřprocentní hranici sdílí zároveň s odborovým předákem Josefem Středulou.

Posledním kandidátem, který by zvládl překročit dvě procenta hlasů, je matematik Karel Janeček, jeho kandidatura je však aktuálně nejasná, jelikož má uznaných místo potřebných 50 tisíc podpisů pouze 48 091 hlasů. Proti rozhodnutí se Janeček odvolal.

Ostatní kandidáti, kteří splnili podmínky v rámci dostatečného množství podpisů, jimiž jsou exdiplomat a kandidát SPD Jaroslav Bašta, ochránkyně práv dlužníků Denisa Rohanová či bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, by se již podle průzkumu u voličů propadli pod dvě procenta.

V rámci volebního potenciálu, který ukazuje, jak by volba dopadla, kdyby pro svého kandidáta hlasovali všichni lidé, kteří jej zvažují, by pak Andrej Babiš skončil až na třetím místě s 33,5 procenta. Více lidí zvažuje volit Danuši Nerudovou (34,5 procenta) či především Petra Pavla, jenž má v tomto ukazateli podporu až 37,5 procenta dotázaných.

Průzkum se konal mezi 14. a 23. listopadem a zúčastnilo se jej 1 238 respondentů. Možná statistická chyba se podle tvůrců šetření pohybuje od poloviny do 2,8 procentního bodu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

16:06 Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tis…