Babišovi a Pellegrenimu se nelíbí posílení pohraniční stráže EU, shodli se na spolupráci při modernizaci armád

17.09.2018 20:43 | Zprávy

Premiéři Česka Andrej Babiš a Slovenska Peter Pellegrini dnes shodně kritizovali plán Evropské komise značně posílit k roku 2020 pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex). Po společném jednání svých vlád v Košicích také informovali o vůli spolupracovat při zbrojních tendrech a vzájemně nakupovat vojenskou techniku, která se v obou státech vyrábí.

Babišovi a Pellegrenimu se nelíbí posílení pohraniční stráže EU, shodli se na spolupráci při modernizaci armád
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výstava vojenské techniky české armády na Hradčanském náměstí při příležitosti oslav 70. výročí ukončení druhé světové války

Babiš i Pellegrini rozšířený Frontex považují za zbytečnou paralelní strukturu k pobřežním strážím evropských států, za rozumnější považují posílení národních opatření. Babišovi vadí růst nákladů na evropskou stráž. „Náklady byly asi 1,7 miliardy euro (43,3 miliardy korun), teď komise navrhuje deset miliard,“ řekl. Podle Pellegriniho by bylo účelnější, kdyby se evropské peníze daly přímo Španělsku či Itálii.

Šéf komise Jean-Claude Juncker minulou středu v Evropském parlamentu oznámil záměr do roku 2020 posílit evropskou stráž z nynějších několika stovek na 10 000 lidí s vlastním vybavením a daleko silnějším mandátem.

Babiš zopakoval svůj názor, že by bylo vhodnější, kdyby se peníze použily místo na posílení Frontexu na dohodu se zeměmi severní Afriky po vzoru dohody EU a Turecka. Na jejím základě se Turecko zavázalo přijímat zpět migranty z Řecka výměnou za finanční podporu na budování uprchlických táborů. Dohoda přispěla k výraznému omezení migrace po takzvané balkánské trase.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak to bylo v roce 2022. Podrobnosti o jednání, které Ukrajinci neopakují

13:25 Jak to bylo v roce 2022. Podrobnosti o jednání, které Ukrajinci neopakují

Ekonom Pavel Šik nechápe, proč západní média a mnozí politici tolik bědují, že ruský prezident Vladi…