Babišovo ministerstvo zmírní pravidla pro promíjení pokut u kontrolního hlášení

06.03.2017 6:17

Ministerstvo financí představí na dnešní tiskové konferenci za účasti ministra financí Andreje Babiše (ANO) návrh ohledně zmírnění pravidel pro prominutí pokut souvisejících s kontrolním hlášením. Zároveň zhodnotí fungování opatření, jehož cílem je zamezení daňových úniků u DPH. Kontrolní hlášení byla zavedena od počátku loňského roku.

Babišovo ministerstvo zmírní pravidla pro promíjení pokut u kontrolního hlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Přílišnou tvrdost u pokut kritizoval například poslanec KDU-ČSL Jaroslav Klaška. Upozornil, že Finanční správa sice může pokuty v konkrétních případech promíjet, nicméně pravidla jsou tak striktní, že umožňují prominout pokutu jen v případě neočekávané nemoci nebo živelné pohromy.

Kontrolní hlášení bylo zavedeno loni v lednu jako opatření v boji proti daňovým únikům. Celkově se týká zhruba 500.000 poplatníků. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Podle ministerstva financí pomohlo opatření k lepšímu výběru DPH.

V souvislosti s kontrolním hlášením přitom hrozí poplatníkům řada pokut. Nejnižší pokuta, 1000 korun, za pozdní podání hlášení bez výzvy úřadu je plátci jedenkrát ročně prominuta automaticky bez nutnosti podávat žádost na finanční úřad. Dále správa může dát pokutu 10.000 korun, pokud poplatník hlášení podá v náhradní lhůtě poté, co jej finanční úřad vyzval. Pokuta 30.000 korun hrozí plátcům, kteří nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Postih 50.000 korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě. Existuje i pokuta 500.000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…