Babišův analytik Macháček vzkazuje do Moskvy: Váš vliv končí. Ani Ukrajinu už ovládat nebudete

23.04.2016 10:36

Nad tím, zda je současné Putinovo Rusko zemí na pokraji ekonomického kolapsu, nebo je to země, která se znovu etabluje na geopolitické scéně, se v dnešních Lidových novinách zamýšlí publicista Jan Macháček.

Babišův analytik Macháček vzkazuje do Moskvy: Váš vliv končí. Ani Ukrajinu už ovládat nebudete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Ruska a proti válce na Ukrajině

Podle něj je zjevné, že na Ukrajině Rusko prohrálo. Ruské tajné a vojenské služby totiž špatně odhadly vývoj kolem Majdanu, špatně odhadly i udržitelnost Janukovyčova režimu a přecenily podporu Ruska obyvatelstvem ukrajinských východních regionů. „Ať už se bude Ukrajině ekonomicky dařit jakkoli, ať už boj s korupcí a zápas o reformy zvládne či ne, do ruského područí se už těžko vrátí,“ myslí si Macháček.

Na druhou stranu uznává, že na to, jak prudký pokles cen ropy nastal, zvládla jej ruská ekonomika ještě docela dobře. Navíc nízká cena ropy neposílila opozici vůči Putinovi. A pokud půjde cena ropy nahoru, ruská – na ropě závislá ekonomika – se zase vzpamatuje.

Místo tanků a letadel stačí Rusku internet

Macháček se také domnívá, že Rusko ke znovudobývání své sféry vlivu dnes nepotřebuje tanky a letadla, ale stačí mu ropovody a plynovody. „Zvláště plynovody mají fungovat jako kleště a dělit evropské země na obchodní partnery (Německo, Itálie) a země více závislé (například Slovensko),“ píše publicista.

Světová energetická revoluce nicméně naznačuje, že ani s plynovody vývoz ruského vlivu tak snadný nebude.

Podle Macháčka ale Rusko k šíření sféry vlivu možná nepotřebuje ani tanky, ani plynovody. Možná je tankem či bombardérem moderní doby internet. Zde prý Rusko dokonale šíří atmosféru hodnotového chaosu i toho, že všem jde jen o moc a o peníze, nikoli o nějaké hodnoty, že západní liberální demokracie je dekadentní apod. „Novým příkladem je, že ruské dezinformační servery se nyní soustředí na Británii a Brexit a straší Angličany, že jejich ženy budou osahávány jako ty německé na silvestra apod.,“ uvádí Macháček.

Lepší vývoj nelze v Rusku po Putinovi čekat

Podle jeho názoru zůstane z globálního pohledu vliv Ruska omezen už proto, že to je země s doslova tragickým demografickým vývojem a tempem stárnutí obyvatelstva. Světu budou sice ještě dlouho dominovat Spojené státy a stále více Čína. V naší části Evropy, ve své bývalé sféře vlivu ale zůstane Rusko silné i aktivní.

Špatné podle Macháčka je, že na nějaký lepší vývoj v Rusku po Putinovi nelze spoléhat. „Například šéf ruských bezpečnostních složek Alexandr Bastrykin před pár dny prohlásil, že si Rusko má přestat hrát na demokracii a inspirovat se Čínou,“ podotkl publicista.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT vrší lži. Pouhá hra na nestrannost. A nebojí se to říci čím dál více lidí, ukazuje Petr Žantovský. I na Kavčích horách už si to nejspíš uvědomili...

7:56 ČT vrší lži. Pouhá hra na nestrannost. A nebojí se to říci čím dál více lidí, ukazuje Petr Žantovský. I na Kavčích horách už si to nejspíš uvědomili...

TÝDEN V MÉDIÍCH Koncesionářský poplatek je daň uvalená na všechny bez ohledu na to, zda se dívají, n…