Bakala! Odhalena pravda o protestech studentů

11.04.2018 12:01

Protesty proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi představily veřejnosti řadu tváří z řad školáků. Ti se znovu připomněli nedávno, když začali požadovat, aby peníze, které chce vláda dát na náhradu slev na jízdném pro žáky a seniory, byly místo toho dány přímo školám. Jak se ale zjistilo, hlavní tvář těchto protestů není tak úplně nezávislá. Její budoucí vysokoškolská studia totiž bude platit miliardář Zdeněk Bakala.

Bakala! Odhalena pravda o protestech studentů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala
reklama

Novou hrdinkou některých médií je studentka maturitního ročníku z Gymnázia Jana Nerudy v Praze Lenka Štěpánová. V malostranském ústavu (mezi jehož porevoluční absolventy patří například ministr spravedlnosti Robert Pelikán) je v poslední době velmi aktivní.

Kromě toho je také předsedkyní České středoškolské unie a velmi výrazně se zapojila do nedávné stávky školáků Vyjdi ven. Tím si vysloužila článek i s velkým obrázkem v časopise Respekt, který představoval agilní středoškoláky pod titulkem „My nejsme ucha“. V něm se mimo jiné přiznala, že její veřejné aktivity jí zabírají tolik času, že kvůli tomu dostala od ředitelky školy individuální studijní plán.

RESPEKT: MY NEJSME UCHA

Nezisková organizace Česká středoškolská unie realizuje řadu projektů typu „Revoluce na střední“. Z jejího webu přitom není patrné, z jakých zdrojů je její činnost financována, ačkoliv nabízí například získání „minigrantu“ až do výše 3000 korun.

Poslední aktivita studentky Štěpánové stojí za to. Kromě toho, že s kolegy vede boj proti „zpátečnickému návrhu Andreje Babiše na zavedení dílen a pozemek na základky“ nebo se účastní debatních večerů v Knihovně Václava Havla (například besedy Odkaz Olgy Havlové očima mladé generace), se nastávající maturantka zaměřila na boj proti návrhu na slevu na dopravu pro žáky.

Bojuje pod heslem „Nechceme levnou jízdu za horším vzděláním“. Bylo by však omylem si myslet, že gymnazistka Štěpánová s kolegy z České středoškolské unie odmítají slevu. Oni pouze požadují, aby se peníze, které na proplácení dopravcům bude třeba vynaložit, neplatily z rozpočtu školství. „Požadujeme, aby se peníze na slevu na jízdném našly v jiných kapitolách,“ vzkazuje do kamery osobně Lenka Štěpánová.

Ta byla velmi aktivní už při protestech středoškoláků proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, které školáci vedli na začátku března.

Jak ale upozornil server Týden.cz, nad aktivitami studentky Štěpánové proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi se vznáší otazník. Studentku totiž sponzoruje přes svou nadaci miliardář Zdeněk Bakala, mimo jiné vlastník magazínu Respekt, který o ní tak hezky psal. A také člověk, kterého za jeho nezodpovědné podnikání v OKD kritizuje jak premiér Babiš, tak prezident Zeman. Ten Bakalu pro predátorský přístup k OKD srovnává s Viktorem Koženým. Bakala byl také obchodním partnerem čestného předsedy TOP 09 a Zemanova soupeře v druhém kole prezidentské volby v roce 2013 Karla Schwarzenberga.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

Jak upozornil web Týden.cz, Štěpánová ještě nemá složenou maturitu, ale příští rok má začít studovat obor „studium pedagogických věd“ na Institute of Education při University College London. Statisíce na nákladné studium v Londýně jí přitom zaplatí nadace Bakala foundation, která patří miliardáři Bakalovi a jeho manželce Michaele. Ačkoliv Štěpánová doposud nikam neodcestovala, a dokonce ještě ani nemá ukončené středoškolské vzdělání, nadace Bakalových už se jí na svých webovkách chlubí.

Studentka odmítá, že by její sponzoring od Bakala Foundation jakkoliv souvisel s jejími aktivitami.

„O vzdělávání se dlouhodobě zajímám a reprezentuji spolek, který se usnesl proti škrtům ve školství. Osobně bych proti nim protestovala, i kdyby vládu řídil kdokoli jiný než pan Babiš, a bez ohledu na to, že mi na základě vynikajících studijních výsledků přiznala stipendium nadace pana Bakaly,“ sdělila webu Týden.cz.

Premiér Andrej Babiš ke zjištěným skutečnostem uvedl, že tento příklad dokresluje, že protesty proti vládě nejsou vždy nezávislou aktivitou. Studentům vzkázal, že školství kvůli zavedení slev na jízdném o žádné peníze nepřijde. Středoškoláci podle webu Týden.cz zareagovali, že ve školství je peněz málo, a pokud se nyní náhodou nějaké objevily, měly se raději dát přímo do škol.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

10:15 Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

Po Jankovi Ledeckém k veřejnosti promlouvá i zpěvačka Bára Basiková. A jak sama přiznává, sprostě. „…