Bartákových obrněnců je objednáno moc a jsou drahé. Vondra škrtne

21.02.2011 8:26

Ministerstvo obrany zvažuje snížit dodávku obrněnců Iveco o polovinu. Důvodem je i omezený rozpočet.

Bartákových obrněnců je objednáno moc a jsou drahé. Vondra škrtne

Ministerstvo obrany (MO) zvažuje škrty v dodávce 90 lehkých obrněných vozů Iveco určených pro zahraniční mise. Podle informací pondělního vydání deníku E15 by se počet těchto vozidel mohl snížit o polovinu až dvě třetiny.

Jednu z největších armádních zakázek posledních let, kterou získaly obchodní firmy Praga Export a Omnipol bez výběrového řízení, uzavřel koncem roku 2009 bývalý ministr obrany Martin Barták. 

"Angažovanost české armády v Afghánistánu nebude tak vysoká, jak se předpokládalo. Navíc musíme šetřit," řekl deníku zdroj blízký vedení ministerstva obrany, který si přál zůstat v anonymitě. 

SLEDUJEME kauzu Barták

Jen třetina nasazena v boji

Deník uvedl, že při pořizování vojenské techniky obecně platí, že jen třetina daného počtu je nasazena v boji. Další třetina slouží k výcviku vojáků a zbytek je v servisu. Kdyby se místo 90 kusů koupila polovina, armáda by mohla v misích nasadit až 15 obrněnců. 

I tento počet podle listu převyšuje současné požadavky armády, která už navíc disponuje zhruba 20 stejnými vozidly italského výrobce. "A další čtyři si nyní chce pořídit Vojenské zpravodajství ze svého takzvaného skrytého rozpočtu," doplnil zdroj z MO. 

O zastavení nebo redukci některého ze schválených modernizačních projektů se podle Jiřího Štábla z tiskového oddělení MO dosud nerozhodlo. Další rozhodnutí může vyplynout ze závěrů Bílé knihy o obraně, a to po jejím schválení vládou.

Cena navýšena o 25% 

Dokument, jenž má být zveřejněn v dubnu, má mimo jiné analyzovat úkoly českých vojáků v zahraničních misích, definovat velikost jednotek i odpovídající počet techniky.

Podle výsledků auditu, který nařídil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), je zakázka za 3,6 miliardy korun předražená. Jen cena zbraňových stanic je navýšena o 25 procent, Omnipol získal za zprostředkování dodávek 132 milionů korun, uvedli v závěrečné zprávě kontroloři. Podle nich si bývalé vedení ministerstva cenu neprověřilo, napsal dnešní E15. 

Dále čtěte:

   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

20:41 Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

ROZHOVOR „Bojovat proti propagandě propagandou je zhruba stejně smysluplné, jako souložit za panenst…