Ve Spojených státech amerických došlo 6. ledna k vniknutí demonstrantů do vládní budovy, což mělo za následek pět mrtvých. Jak si vysvětlujete, že účastníci pochodu k washingtonskému Kapitolu mohli tak snadno vtrhnout do budovy?
Ta ochrana není zase tak silná nebo alespoň nebyla. Co se výzbroje týče, byl tam poměrně velký počet policistů a bezpečnostní ochranné služby, která je uvnitř Kapitolu. Ale tito lidé nejsou vyzbrojeni nějakými rychlopalnými zbraněmi, a teď nemyslím automatické zbraně. Jsou vyzbrojení skutečně jen lehce a zcela určitě nepředpokládali, že by se něco takového mohlo stát. Jednoduše historie Kapitolu je tak dlouhá, že se zapomnělo, že před dvěma sty lety se ve Spojených státech amerických odehrálo něco podobného. A od té doby – ačkoliv protesty kolem Kapitolu byly – se demonstranti neodvážili provést tak masivní útok, jako tomu bylo nyní.
A za druhé, beze sporu selhaly i zpravodajské služby, protože na sociálních sítích a i podle toho, jak se později hodnotily projevy v uvozovkách řečeno útočníků, oni byli na akci připraveni. Pravděpodobně znali, jak je Kapitol dispozičně řešen, takže takzvaný útok byl veden nejenom přes hlavní chod, ale i ze zadu a dalších vchodů. Museli být dobře připraveni, a když dáte dohromady všechny informace, které dnes vycházejí najevo, tak za a) svolávání davu, který se tam později soustředil, se mělo zcela evidentně analyzovat a měla se přijmout opatření. Účastníci byli vyzbrojení – to, co měli u sebe, se dá nazvat zbraněmi – a to všechno musel být signál pro zpravodajské služby i pro policii, že shromáždění nebude mírumilovné a hrozí podobný útok. Řada z nás v Kapitolu byla a víme, že Kapitol není žádné opevněné zařízení. Skutečně selhaly preventivní opatření a analýza toho, co se odehrávalo v celém období po prezidentských volbách ze strany příznivců prezidenta Trumpa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová