Bendl: Zrušíme zelenou naftu. Zemědělcům to vynahradíme

24.05.2012 13:03 | Zprávy

Protestní akce zemědělců, blokujících včera na většině míst republiky dopravu, vládu premiéra Petra Nečase neodvrátily od záměru zrušit zelenou naftu. Ve stejný den, kdy zemědělci znepříjemňovali na silnicích cestu řidičům, kabinet v balíku opatření návrh na zrušení zelené nafty schválil. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) po jednání vlády ovšem ujistil, že politici budou hledat spravedlivější nástroje na podporu našich zemědělců.

Bendl: Zrušíme zelenou naftu. Zemědělcům to vynahradíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Petr Bendl

Čeští zemědělci byli léta znevýhodněni proti farmářům z původní patnáctky Evropské unie. Teď se mají dotace vyrovnat, ale sedláci v Česku mají přijít o jinou výhodu – zelenou naftu, i když tuto daňovou výjimku využívají všechny země Evropské unie kromě Slovenska.  Nebude mít zrušení zelené nafty negativní dopad na konkurenceschopnost českého zemědělství i zaměstnanost na venkově, jak varují odbory?

Musím připomenout, že ty nevýhodné podmínky oproti starším členským státům vznikly při předvstupním vyjednávání, které nevedla tato vláda, ale sociální demokracie, za kterou se jinak odbory staví. Kdyby tehdy cílem nebylo nedělat problémy a všechny kapitoly uzavřít jako první, možná bychom v mnoha ohledech mohli mít vyjednané podmínky příznivější, a to nejen v zemědělství. Na druhou stranu nepřeceňujme, co říkají odbory, ty musí být vždy pesimistické, když hodnotí nějaký reformní krok. Existuje ale i celá řada argumentů, proč se bez zelené nafty obejdeme.

Například?

Například že je to nespravedlivé opatření. Vratku spotřební daně, o kterou prakticky jde, nemohou získat podniky či farmáři, kteří nedisponují žádnou zemědělskou půdou. To jsou typicky živočicháři, kteří jsou u nás pod mnohem větším tlakem než rostlináři, a přesto jsou vystaveni této diskriminaci. Druhý argument jste řekla sama – na Slovensku zelenou naftu také nemají. Tak už bez ní budou dvě země a další nepochybně brzy přibydou. Ta podpora je totiž velmi nesystémová. Já nemám problém s kolegy hledat další možné zdroje dotací, ale ať je ten systém co nejlogičtější a nejpřehlednější. Složité a nepřehledné systémy jsou naopak zdrojem možných potíží, nejasností při správě dotací či úlev. Vzpomeňme si třeba na problém se špatně nastavenými normativy, kvůli kterým mohli někteří zemědělci dříve čerpat úlevy na víc nafty, než kolik vůbec mohli spotřebovat. O záměrných podvodech nemluvě, ty se kolem daní a úlev vyskytují prakticky vždy."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Marková

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

15:00 Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

Velkou část Česka v pátek ochromil blackout. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda situaci řeší…