Bez spojení levice KSČM nevystoupí ze zóny smrti. Dolejš má od víkendového sjezdu jasná očekávání

13.05.2022 21:48

Zítra v Brně začíná možná osudový dvoudenní 11. sjezd KSČM. Po více než 30 letech se podle jejího člena Jiřího Dolejše strana buď dál změní, nebo se stane minulostí. Ve svém blogu na Aktuálně.cz píše, že ji zachrání hlavně generační obměna a širší spolupráce levice.

Bez spojení levice KSČM nevystoupí ze zóny smrti. Dolejš má od víkendového sjezdu jasná očekávání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Dolejš v rámci svého bilančního komentáře k působení KSČM zdůrazňuje, že rozvíjet transformovanou pozici KSČM znamená držet se kritiky stalinismu i kapitalismu současně. Odmítat diktát byrokratů i oligarchů. Nebýt ani pátou kolonou ruského imperialismu. „Cílem restartu není vyndat z muzeální úschovy stará dogmata a opevnit se před měnícím se světem. Ideologickou žvanivostí maskovat sterilní a spíše žlučovité sektářství. Aktuální i strategické výzvy zemdlená strana už nezvládne,“ píše Dolejš.

  • Celý text ZDE

Stagnaci strany tak podle něj dnes už může čelit jen nový impuls. „Vedle reálné generační obměny zřejmě také impuls zvenčí, z oblasti širší spolupráce levice. A šilhání po nacionálním populismu naopak dveře do nové budoucnosti zavírá,“ míní.

„Zítřejší jednání v Brně je možná pro transformační projekt KSČM poslední šance, jak se vyhnout zóně politické smrti. Po volební prohře v říjnu 2021 bylo nezbytné se přednostně věnovat krizovému řízení. Nyní už je čas najít odvahu pro projekt záchrany levice na základě nové historické zkušenosti. Rajtovat mrtvého koně se už ukázalo jako marné. Pokud KSČM nezačne konečně v rámci levice stavět mosty a nepřestane si hrát na dědičného hegemona, čekají jí nové a nové porážky,“ predikuje Dolejš.

Zmiňuje, že voličů slyšících jen na nostalgii po minulém režimu bude ubývat. Slábnout může i pouto na éru vlády Andreje Babiše. „Od levice to chce posun od protestu k projektu, od manipulace emocemi k nové racionalitě, od utopie k vědě. Lidé spíše než babrání v mrtvé minulosti očekávají nějakou novou praktickou iniciativu po společné levici,“ dodává, že schizma na levici je za této situace už luxus, který si nemůže dovolit.

„Moderní levice nemůže nabízet jen pravdu z ghetta a nesmí z ní být cítit mesiášská nadřazenost. Ale hlavně nesmí uhýbat ze svého hodnotového ukotvení. Jen tak se šance na změnu nestane svou vlastní parodií,“ uzavírá komunista Jiří Dolejš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…