Inspiraci pro své pravidelné ohlédnutí za zajímavostmi ve sdělovacích prostředcích uplynulého týdne našel Petr Žantovský výhradně ve vysílání veřejnoprávní televize. „Na hrdinu tohoto týdne bych pasoval pana redaktora Takáče, kterého jsem si povšiml hned ve třech souvislostech. A pokaždé to stálo za to. Podotýkám, že pan Takáč patří k tomu lepšímu v moderátorském týmu, který v České republice operuje. Nicméně ani on není imunní vůči nějakým chybkám, omylům a nesrovnalostem. Já bych si z tohoto týdne všiml tří jeho pořadů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Tím prvním byly úterní Události, komentáře, které se zabývaly otázkou daňové reformy. „Co mě na tom neuvěřitelně zaujalo, byla skutečnost, že se pan Takáč asi pětkrát nebo šestkrát v průběhu té debaty obrátil na své hosty s touto formulací ´Vždyť přece nějaká spoluúčast občanů být musí, nebo ne ...?!´ A teď, proč mě ta věta zaujala. No protože pan redaktor musí přece dobře vědět, že celý důchodový systém stojí na spoluúčasti občanů. Kdyby jí nebylo, tak žádná důchodová reforma nemá smysl, protože ani není žádný důchodový systém. To, že občané platí, znamená, že stát má z čeho přerozdělovat,“ vysvětluje Petr Žantovský.
Kalouskova cesta byla výdělkovou příležitostí pro určité společnosti
To měl ale udělat moderátor Daniel Takáč ve vysílání ČT24, protože ne každý divák je úplně přesně obeznámen s tím, jak je konstruována daňová nebo důchodová soustava. „Každý občan jenom ví, že stále něco platí. Zejména ten, který si to nerozebírá do detailů, se musel okamžitě naštvat, protože se ve studiu vedla deset minut debata s nějakými politiky – v tomto případě je jedno s jakými, ať už koaličními nebo opozičními – a vzejde z ní nakonec otázka mnohokrát kladně zodpovězená, že tedy nějaká spoluúčast občanů má být,“ konstatuje mediální odborník.
„Je jedno, jestli je míněn druhý, pátý, osmý nebo nevím kolikátý pilíř důchodové reformy, který, jak dobře víme, byl zejména v podání předchozího ministra financí pana Kalouska jenom zajímavou výdělkovou příležitostí pro určité společnosti, které provozovaly tyhle peněžní hry, které nikoli náhodou trošku připomínají letadlo. To nemělo nic společného s ochranou občana, s jeho zajištěním na stáří. Byla to jen cesta, jak z občana dostat víc peněz a ty si přerozdělovat podle svých vlastních podnikatelských nebo politických záměrů,“ podotýká Petr Žantovský s tím, že na tom se shodli i politici stávající koalice, a proto ten Kalouskův systém zrušili.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník