Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

16.06.2021 15:25

Senátor Pavel Fischer by nechtěl, aby se k summitu Biden – Putin vztahovala přehnaná očekávání. „Snahou ruské strany často bylo ty své priority stavět úplně podle vlastního zájmu, dokonce i v rozporu s mezinárodním právem a na to je potřeba dát pozor,“ upozorňuje Fischer. Ideální usnesení summitu by prý bylo takové, aby měly obě strany společný telefon, na který by si mohly zavolat. Podobně to prý bylo i za studené války. „Kdyby mohly například vrátit své velvyslance, to by byl sám o sobě dobrý posun a myslím, že to vypadá slibně,“ pověděl.

Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
23%
hlasovalo: 9155 lidí

Hostem speciálního vysílání ČT24 ku příležitosti setkání prezidentů USA a Ruska byl senátor a předseda zahraničního výboru Pavel Fischer. Ideální usnesení summitu by prý bylo takové, aby měly obě strany společný telefon, na který by si mohly zavolat. Podobně to prý bylo i za studené války. „Kdyby mohly například vrátit své velvyslance, to by byl sám o sobě dobrý posun a myslím, že to vypadá slibně,“ pověděl.

Maximum možného by to nebylo, ale agend k řešení je tolik, že by bylo nezdravé mít přehnaná očekávání. „Joe Biden po příletu do Evropy viděl spojence v G7, ve skupině nejvyspělejších zemí světa, Rusko od jisté doby nemá svoji židli, protože se z tohoto společenství vyšachovalo, jak jednalo na Ukrajině a obsadilo nezávislou zemi, potom Joe Biden viděl spojence v rámci NATO a také Evropskou unii a já mám za to, že má skutečně dobrou průpravu na to, co bude muset teďka probírat se svým ruským protějškem,“ vysvětluje.

Záznam začíná krátce po druhé hodině odpolední:

To, že jak Biden i Putin má svoji vlastní oddělenou tiskovou konferenci, prý něco značí. „Je tam velká opatrnost zřejmě na obou stranách, aby se ty jednající strany nedostaly do situace, kterou by musely nějakým otevřeným způsobem komentovat ještě na místě před kamerami,“ myslí si senátor. Řešit spolu nejspíše budou jaderné odzbrojení, kontroly nových zbraňových systémů, ať již kybernetické, tak i vesmírné. Přitom je prý třeba, aby neustoupili z toho, co považují za zásadní.

„Na americké straně je to podpora Ukrajině, její teritoriální územní integritě, Gruzii, další zemi, která je těžce zkoušena konfliktem,“ dodává Fischer s tím, že Rusko je součástí problémů a nikoliv součástí řešení. „Snahou ruské strany často bylo ty své priority stavět úplně podle vlastního zájmu, dokonce i v rozporu s mezinárodním právem a na to je potřeba dát pozor,“ upozorňuje Fischer.

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5691 lidí

Moderátor se následně zeptal na to, jak se ve skutečnosti setkává s realitou to, že by měla být prioritou podpora Ukrajině. „Ptám se na to, že je to pár týdnů, co Tony Blinken oznámil (americký ministr zahraničí pozn. red.), že žádné sankce za plynovod Nord Stream 2 se uvalovat nejspíš nebudou, vzápětí na to reagovali Ukrajinci s tím, že něco takového nečekali,“ pověděl moderátor.

Dle Fischera Ukrajina reaguje stejně jako Polsko či země Pobaltí. Zástupci těchto zemí se navíc chtěli sejít s Bidenem, aby jednali o Rusku, ke schůzce však nedošlo. „Za Ukrajinu budou mluvit i další, a to včetně členských zemí Evropské unie, respektive Severoatlantické aliance. Co se týče té stavby toho velkého plynovodu Nord stream 2, o kterém se jedná, tak my si opravdu musíme srovnat priority. Pokud by se ukázalo, že se jedná o projekt, který posílí vliv Ruska v Evropě a zvýší zranitelnost evropských zemí vůči Rusku, tak bychom měli být velmi na pozoru. Tady se potkávají zájmy na jedné straně velkých korporací a na druhé straně občanů evropských zemí, kteří také mají právo říci, že třeba z něčeho mají obavu, například z rostoucího vlivu Ruska v některých oblastech,“ vysvětluje Fischer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…