Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

16.06.2021 15:25

Senátor Pavel Fischer by nechtěl, aby se k summitu Biden – Putin vztahovala přehnaná očekávání. „Snahou ruské strany často bylo ty své priority stavět úplně podle vlastního zájmu, dokonce i v rozporu s mezinárodním právem a na to je potřeba dát pozor,“ upozorňuje Fischer. Ideální usnesení summitu by prý bylo takové, aby měly obě strany společný telefon, na který by si mohly zavolat. Podobně to prý bylo i za studené války. „Kdyby mohly například vrátit své velvyslance, to by byl sám o sobě dobrý posun a myslím, že to vypadá slibně,“ pověděl.

Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
23%
hlasovalo: 9295 lidí

Hostem speciálního vysílání ČT24 ku příležitosti setkání prezidentů USA a Ruska byl senátor a předseda zahraničního výboru Pavel Fischer. Ideální usnesení summitu by prý bylo takové, aby měly obě strany společný telefon, na který by si mohly zavolat. Podobně to prý bylo i za studené války. „Kdyby mohly například vrátit své velvyslance, to by byl sám o sobě dobrý posun a myslím, že to vypadá slibně,“ pověděl.

Maximum možného by to nebylo, ale agend k řešení je tolik, že by bylo nezdravé mít přehnaná očekávání. „Joe Biden po příletu do Evropy viděl spojence v G7, ve skupině nejvyspělejších zemí světa, Rusko od jisté doby nemá svoji židli, protože se z tohoto společenství vyšachovalo, jak jednalo na Ukrajině a obsadilo nezávislou zemi, potom Joe Biden viděl spojence v rámci NATO a také Evropskou unii a já mám za to, že má skutečně dobrou průpravu na to, co bude muset teďka probírat se svým ruským protějškem,“ vysvětluje.

Záznam začíná krátce po druhé hodině odpolední:

To, že jak Biden i Putin má svoji vlastní oddělenou tiskovou konferenci, prý něco značí. „Je tam velká opatrnost zřejmě na obou stranách, aby se ty jednající strany nedostaly do situace, kterou by musely nějakým otevřeným způsobem komentovat ještě na místě před kamerami,“ myslí si senátor. Řešit spolu nejspíše budou jaderné odzbrojení, kontroly nových zbraňových systémů, ať již kybernetické, tak i vesmírné. Přitom je prý třeba, aby neustoupili z toho, co považují za zásadní.

„Na americké straně je to podpora Ukrajině, její teritoriální územní integritě, Gruzii, další zemi, která je těžce zkoušena konfliktem,“ dodává Fischer s tím, že Rusko je součástí problémů a nikoliv součástí řešení. „Snahou ruské strany často bylo ty své priority stavět úplně podle vlastního zájmu, dokonce i v rozporu s mezinárodním právem a na to je potřeba dát pozor,“ upozorňuje Fischer.

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5768 lidí

Moderátor se následně zeptal na to, jak se ve skutečnosti setkává s realitou to, že by měla být prioritou podpora Ukrajině. „Ptám se na to, že je to pár týdnů, co Tony Blinken oznámil (americký ministr zahraničí pozn. red.), že žádné sankce za plynovod Nord Stream 2 se uvalovat nejspíš nebudou, vzápětí na to reagovali Ukrajinci s tím, že něco takového nečekali,“ pověděl moderátor.

Dle Fischera Ukrajina reaguje stejně jako Polsko či země Pobaltí. Zástupci těchto zemí se navíc chtěli sejít s Bidenem, aby jednali o Rusku, ke schůzce však nedošlo. „Za Ukrajinu budou mluvit i další, a to včetně členských zemí Evropské unie, respektive Severoatlantické aliance. Co se týče té stavby toho velkého plynovodu Nord stream 2, o kterém se jedná, tak my si opravdu musíme srovnat priority. Pokud by se ukázalo, že se jedná o projekt, který posílí vliv Ruska v Evropě a zvýší zranitelnost evropských zemí vůči Rusku, tak bychom měli být velmi na pozoru. Tady se potkávají zájmy na jedné straně velkých korporací a na druhé straně občanů evropských zemí, kteří také mají právo říci, že třeba z něčeho mají obavu, například z rostoucího vlivu Ruska v některých oblastech,“ vysvětluje Fischer.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…