Bitva o Bachmut: Šéf wagnerovců vzal na střechu zajaté Ukrajince. Vzkaz do Kyjeva přišel záhy

04.03.2023 14:55

Krvavá bitva o strategické město Bachmut pokračuje. Podle informací britského ministerstva obrany se zbylé ukrajinské jednotky v téměř obklíčeném městě nacházejí pod „tvrdým tlakem“. Americká organizace ISW mluví o řízeném ústupu Ukrajinců. Šéf Wagnerovy skupiny však prohlásil, že ukrajinské jednotky již ovládají pouze jednu únikovou trasu. Ve videu zveřejněném na Telegramu vyzval ukrajinského prezidenta Zelenského, aby umožnil dětem a starcům z obklíčeného města odejít. Smyčka se prý stahuje.

Bitva o Bachmut: Šéf wagnerovců vzal na střechu zajaté Ukrajince. Vzkaz do Kyjeva přišel záhy
Foto: z internetu
Popisek: Wagner PMC

Ozbrojené síly Ruské federace, společně s jednotkami Wagnerovy skupiny, pokračují v dobývání města Bachmut. Podle zprávy britského ministerstva obrany jsou ukrajinské jednotky v částečně obklíčeném městě „pod tvrdým tlakem“. Ruským oddílům se podařilo proniknout do severních předměstí města, kde svádějí tuhé boje s ukrajinskou armádou. Zásobovací trasy ovládané Ukrajinci se podle Britů dále přetrhávají. „Ukrajina do oblasti vyslala elitní jednotky a během posledních 36 hodin byly zničeny dva klíčové mosty v Bachmutu, včetně životně důležitého mostu spojujícího město s poslední hlavní zásobovací trasou z Bachmutu do obce Časiv Jar,“ píše se dále v prohlášení. Podle americké neokonzervativní neziskové organizace Institut pro studium války (ISW), jejíž činnost je financovaná převážně americkými zbrojařskými firmami, se jedná o plánovaný a řízený ústup ukrajinské armády z města. Svými útoky na mosty si prý Ukrajinci připravují vhodné podmínky pro uskutečnění takové operace.

Ještě před pár týdny se o Bachmutu mluvilo jako o důležitém strategickém městě, které představuje klíč k ovládnutí zbytku Donbasu, neboť skrze něj vedou hlavní komunikační a zásobovací trasy. „Nevzdáme se Bachmutu. Budeme bojovat, jak dlouho to půjde,“ hřímal tehdy Volodymyr Zelenskyj a označoval město za nedobytnou „pevnost“. Nyní však s drtivým postupem ruských vojsk ukrajinské vedení mění rétoriku a začíná připouštět možnost „strategického ústupu“. „Neobětujeme všechny naše lidi za nic,“ říká teď ukrajinský prezident o osudu strategického města. „Zatím město drží, ale v případě potřeby se strategicky stáhnou. Naše armáda samozřejmě zváží všechny možnosti,“ připouští jeho poradce Alexandr Rodnyjanský.

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 47885 lidí
Šéf elitní ruské soukromé armády Wagner PMC, podnikatel Jevgenij Prigožin, v pátek prohlásil, že jeho jednotky již téměř zcela obklíčily Bachmut. Ve videu zveřejněném na platformě Telegram řekl, že pod kontrolou ukrajinských sil zůstala pouze jedna úniková silnice vedoucí ven z města. Prigožin vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby nechal děti a starce odejít z města. „Obracím se na ukrajinského prezidenta. Jestliže dříve u nás bojovala profesionální ukrajinská armáda, dnes vidíme stále více starých lidí a dětí. Bojují, ale jejich život v Bachmutu je krátký – den, dva. Dejte jim možnost opustit město,“ apeloval do Kyjeva Prigožin. O věci informovaly mimo jiné turecká tisková agentura Anadolu Agency a panevropská zpravodajská stanice Euronews.

Právě bojovníci Wagnerovy skupiny, přezdívaní jako „hudebníci“, sehrávají podle světových médií klíčovou roli v bitvě o Bachmut. Tato soukromá armáda, založená ruským podnikatelem Prigožinem, se v posledních letech zapojovala do řady konfliktů na Blízkém východě a v Africe. Např. v Sýrii její příslušníci bojovali na straně tamní vlády proti tzv. Islámskému státu (ISIS). Letos v lednu americká federální vláda zařadila Wagner PMC na seznam nadnárodních zločineckých skupin.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Ukrajina,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseostravsky , 04.03.2023 17:17:15
je na nejlepší cestě jak skončil Irák.Totálně zničený a rozvrácený a president pověšený!

| 12 | 0

Další články z rubriky

Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

19:32 Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

ZE SVĚTA Německá levicová extremistka Lina E. byla odsouzena k pěti letům a třem měsícům. Obviněná b…