Boj o křesílka v nové vládě: Toto prý může Kalousek zkusit na ODS

18.06.2013 12:16

Velmi silným hráčem ve hře o to, kdo bude novým premiérem, je vedle prezidenta Miloše Zemana také TOP 09 a její hlavní stratég Miroslav Kalousek. Ačkoli se Kalouskovi favorit ODS Martin Kuba coby příští předseda vlády nezamlouvá, nezavrhl jej rovnou. Podle Hospodářských novin se mu tím totiž otevírá prostor pro obchodování s ODS.

Boj o křesílka v nové vládě: Toto prý může Kalousek zkusit na ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Kalousek
reklama

Martin Kuba je kontroverzní osoba. Jeho vazby a postupy v Jihočeském kraji i to, že je blízkým člověkem prezidenta Miloše Zemana i Václava Klause, by podle HN stačilo TOP 09 a Kalouskovi k tomu, aby jej odmítl jedním šmahem.

"Kalousek jako zkušený vyjednavač ví, že pro veřejnost se nejprve jedná o programu a potom o personálních otázkách. Dá-li ovšem ODS topce, co bude žádat - Ministerstvo financí, dokončení důchodové reformy, posečkání s rozhodnutím o Temelínu - je možné skoro vše. Třeba i Kuba premiérem," píší HN.

Pokud ovšem ODS odmítne vyjednávání o personálním i programovém směřování a nevyhoví topce, pak bude Kuba pro Kalouska a TOP 09 "morální překážkou vzniku další vlády na půdorysu koalice", píše deník.

Ještě hůř by mohlo být v případě, že by policie ve svém vyšetřování údajného uplácení exposlanců ODS zašla ještě dál a dostala se až k osobám, které měly úplatky nabízet. Tak by totiž byl v ohrožení i právě Kalousek, který se nutně objeví přinejmenším jako svědek. Marku Šnajdrovi totiž nabídl pozici v dozorčí radě podniku Čepro. V takovém případě se prý někdo jistě postará o to, aby se Kuba premiérem nestal a aby se začalo mluvit o jeho podivných obchodech.

Spojení s ČSSD

Podle deníku je pro ministra financí zásadní nejen to, jak bude vláda pokračovat zbylých 11 měsíců do nových voleb. Ale především to, jaký vliv na politiku bude mít TOP 09 po volbách, které s velkou pravděpodobností vyhraje ČSSD. A Kalousek už prý začíná hledat se sociální demokracií styčné body. Jedním z nich by mohla být i elektrárna Temelín.

Ministerstvo financí je pro TOP 09 prý klíčové také kvůli vlastním kauzám strany, případně jde o výbornou pozorovatelnu toho, co se děje jinde. Za snahou zůstat ve vládě tak v případě TOP 09 může podle deníku stát něco jiného než proklamované tvrzení, že vláda musí bojovat za rozpočtovou stabilitu.

Rozhodne topka

TOP 09 tak bude tím zásadním aktérem, který rozhodne, zda se budou volby konat v řádném termínu na jaře příštího roku, nebo už dříve. Spolu s dalšími parlamentními stranami je totiž schopná dát dohromady většinu, která může rozpustit sněmovnu. Aktuálně je Kalousek silnějším hráčem než prezident Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…