Veteráni projevili zájem získat finanční příspěvek z Česko-německého fondu buducnosti. Setkali se však prý s problémem v podobě mocné správní rady fondu, mající absolutně nevyhovující složení. Mocná rada by podle nich měla být předmětem zájmu českých vlasteneckých organizací, jenže doposud to tak nebylo.
„Němečtí členové mají vyšší politickou kvalifikaci, jsou současní či bývalí poslanci zemských sněmů, Spolkového sněmu a dokonce i Evropského parlamentu,“ upozorňuje expert Českého svazu bojovníků za svobodu Ogňan Tuleškov. Není prý navíc bez zajímavosti, že dva z nich jsou předsedy složek sudetoněmeckého landsmanšaftu a další pak předsedou zvláštní „Skupiny vyhnanců, uprchlíků a vysídlenců“, která je frakcí poslaneckého klubu CDU/CSU v německém parlamentu.
„Právě jejich blízký vztah k takzvaným vyhnancům a jejich organizacím je pro nás jen obtížně přijatelný, možná až nepřijatelný - a to proto, že obdobné vztahy českých zástupců k českým protějškům landsmanšaftu neexistují,“ zdůrazňuje mluvčí. Čeští členové obvykle mají jinou kvalifikaci. Například předsedkyně české části Kristina Larischová byla dokonce v době výkonu funkce badatelkou v německé nadaci Friedrich Ebert Stiftung.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav