Bojovník za svobodu si stěžuje: Němečtí revanšisté dostávají ze společného fondu miliardy, a my nic

19.02.2014 11:05 | Zprávy
autor: jav

Váleční veteráni přišli se stížností proti poměrům v Česko-německém fondu. České národní zájmy jsou prý v této instituci diskriminovány. Realita je taková, že české vlastenecké organizace nemají dost financí na své projekty, narozdíl např. od sudetoněmeckého landsmanšaftu.

Bojovník za svobodu si stěžuje: Němečtí revanšisté dostávají ze společného fondu miliardy, a my nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt

Veteráni projevili zájem získat finanční příspěvek z Česko-německého fondu buducnosti. Setkali se však prý s problémem v podobě mocné správní rady fondu, mající absolutně nevyhovující složení. Mocná rada by podle nich měla být předmětem zájmu českých vlasteneckých organizací, jenže doposud to tak nebylo.

„Němečtí členové mají vyšší politickou kvalifikaci, jsou současní či bývalí poslanci zemských sněmů, Spolkového sněmu a dokonce i Evropského parlamentu,“ upozorňuje expert Českého svazu bojovníků za svobodu Ogňan Tuleškov. Není prý navíc bez zajímavosti, že dva z nich jsou předsedy složek sudetoněmeckého landsmanšaftu a další pak předsedou zvláštní „Skupiny vyhnanců, uprchlíků a vysídlenců“, která je frakcí poslaneckého klubu CDU/CSU v německém parlamentu.

„Právě jejich blízký vztah k takzvaným vyhnancům a jejich organizacím je pro nás jen obtížně přijatelný, možná až nepřijatelný - a to proto, že obdobné vztahy českých zástupců k českým protějškům landsmanšaftu neexistují,“ zdůrazňuje mluvčí. Čeští členové obvykle mají jinou kvalifikaci. Například předsedkyně české části Kristina Larischová byla dokonce v době výkonu funkce badatelkou v německé nadaci Friedrich Ebert Stiftung.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…