Boris Johnson to zabalil, nechce být předsedou vlády. Konzervativci řeší, co teď vlastně dělat

30.06.2016 14:42

Z Velké Británie přicházejí vskutku šokující zprávy. Doposud jasný kandidát číslo jedna na předsedu Konzervativní strany a budoucího předsedu vlády Velké Británie Boris Johnson ve čtvrtek oznámil, že na nejvyšší post ve straně kandidovat nehodlá. Učinil tak poté, co o své kandidatuře v neméně šokujícím stylu informoval ministr spravedlnosti Michael Gove.

Boris Johnson to zabalil, nechce být předsedou vlády. Konzervativci řeší, co teď vlastně dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Velké Británie David Cameron
reklama

Během svého krátkého proslovu, který měl původně odstartovat Johnsonovu kandidaturu na post předsedy Konzervativní strany, místo očekávaného vyjádření bývalý londýnský starosta uvedl, že „si nemyslí, že by byl schopen zajistit potřebné vedení a jednotu strany“. Proto se rozhodl nekandidovat.

 

Johnson se svým prohlášením přišel jen několik hodin poté, co ministr spravedlnosti Velké Británie a blízký Johnsonův spolupracovník Michael Gove oznámil svou kandidaturu.

„Goveův senzační nástup do souboje o nejvyšší post ve straně naprosto zamíchal celým volebním procesem, který do dnešního dne probíhal naprosto poklidně a směřoval k závěrečnému duelu mezi Theresou Mayovou a Borisem Johnsonem. Ministr spravedlnosti svou kandidaturou rozcupoval na kousky současný scénář politického klání a přidal do post-referendové britské politiky zcela novou dimenzi,“ píše Guardian.

Kandidatura ministra spravedlnosti je neuvěřitelně překvapivá hned z mnoha důvodů. Za prvé: Vůbec nikdo s ní nepočítal. Sám Gove přiznává: „Hned několikrát jsem sám zmínil, že o post předsedy vlády nestojím.“ V mnoha rozhovorech, které v poslední době Gove britským médiím poskytl, všechny ujistil, že na nejvyšší post nemá dostatek energie, temperamentu a dalších kvalit, pro které si tak váží Davida Camerona.

 

Za druhé: Přes svůj evidentní obdiv pro Davida Camerona jde do souboje jako kandidát, který stojí hlavně o „změnu“, jelikož výsledek referenda jasně naznačil, že „jsou britští občané se současnou politikou krajně nespokojeni“. Tím se tedy nevyhnutelně staví i proti svému oblíbenci Cameronovi, který je za tuto politiku odpovědný.

Nejvíce překvapivý je ovšem zřejmě jeho hlavní důvod pro kandidaturu. „Boris není schopen zajistit jednotu strany a vybudovat dostatečně silný tým, který bude potřeba pro vyplnění všech úkolů, které před námi stojí,“ vysvětlil Gove své rozhodnutí.

Ovšem ještě nedávno spolu Johnson a Gove táhli za jeden provaz, kdy se oba aktivně zapojovali do „Leave“ kampaně. Hovořilo se dokonce o „ose Johnson–Gove“. Vše je ovšem nakonec jinak.

Pro Johnsona, který se ocitl bez svého klíčového rádce a pomocníka v momentu, kdy ho potřeboval nejvíce, to znamená zřejmě nejstrmější pád za dobu jeho politické kariéry. Znenadání se stal soupeřem člověka, který o něm ví naprosto všechno. Rozhodl se tedy ze své kandidatury odstoupit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

10:56 Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

Na poslance českého parlamentu čekal ve středu ráno ‚hezký‘ dopis. Takový z kategorie vytýkacích. Vá…