Bouřlivé studio u Moravce: Hulvát! poznamenal si nahlas na papír Vondráček. Vystrčil se zas rozpaloval kvůli Číňanům

07.06.2020 14:35 | Zprávy

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), bývalý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Moravec debatu odstartoval zostra. S korupcí v Česku. Vystrčil se rozohnil, Vondráček zuby nehty oponoval. A obořil se na šéfa české pobočky protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčku. „Hulvát!“ Pak se Vystrčil pořádně rozčílil kvůli Číně.

Bouřlivé studio u Moravce: Hulvát! poznamenal si nahlas na papír Vondráček. Vystrčil se zas rozpaloval kvůli Číňanům
Foto: Repro ČT
Popisek: Moderátor ČT Václav Moravec

Hned v úvodu pořadu Moravec ukázal tabulku, z níž bylo patrné, že v oblasti boje s korupcí vláda neudělala v poslední době vůbec nic a ze 42 hodnocených zemí je na tom nejhůř. Nejlepší jsou naproti tomu Finové. Jde o tabulku skupiny Greco Group of States against corruption (GRECO), tzn. Skupina států proti korupci, jež byla založena v roce 1999 Radou Evropy.

„Naštěstí jsou to jen čísla z nějaké tabulky, protože doufám, že u tohoto stolu nikdo nepochybuje o tom, že když se srovnáme s Rumunskem a s Bulharskem, tak na tom s korupcí nejsme hůř,“ zdůraznil Vondráček. Jedním dechem dodal, že na Slovensku byl zavražděn novinář Jan Kuciak, ale k ničemu podobnému v českých podmínkách zatím nedošlo.

„Tomu, kdo vládne, se podařilo eliminovat protikorupční tlak, protože média vlastněná soukromými vlastníky o tom téměř nepíší, z politiků to téměř nikdo neřekne a korupce se realizuje tím, jak se přijímají zákony., protože když to jsou dotace, tak to není korupce,“ vypálil Vystrčil směrem k ANO.

Štěch konstatoval, že vláda přece jen nějaké zákony připravila a bude třeba je projednat.

Vondráček zdůraznil, že napsán je zákon o lobbingu, plánuje se zavedení institutu chráněných oznamovatelů korupce a tak podobně. „V letošním roce se to posune,“ sliboval Vondráček. Sněmovna prý dělá, co může, jednává dlouho do noci, ale zákony se dají přijímat podle pravidla umění možného.

Vystrčil trval na tom, že vláda má v boji s korupcí dělat víc. Uznal však, že protikorupční kodex poslanců a senátorů, který GRECO požaduje, je v podstatě k ničemu, pokud tento kodex nebude obsahovat vymahatelné sankce.  

Štěch poté zmínil střet zájmů Andreje Babiše. Zdůraznil, že Agrofert je momentálně odložen ve svěřeneckém fondu, ale stále jde o jeho majetek. A člověk s takovýmto majetkem by podle Štěcha neměl být v takto vysoké exekutivní funkci, protože hraje roli např. při rozdělování dotací. „Kdyby to byl jen zákonodárce, tak je to jeden ze skupiny 281 lidí, ale premiér je prostě jen jeden,“ pravil Štěch.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…