Braňte Janka Kroupu, je to normalizace. Vyslovil se i Martin Fendrych

03.02.2018 10:55

Na stranu reportéra Českého rozhlasu Janka Kroupy, jehož v minulých dnech podrobil kritice generální ředitel veřejnoprávního média René Zavoral, se postavil i komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. Nebyl sám, v minulých dnech podepsali petici proti přístupu ředitele i desítky zaměstnanců Českého rozhlasu.

Braňte Janka Kroupu, je to normalizace. Vyslovil se i Martin Fendrych
Foto: rozhlas.cz
Popisek: Logo Českého rozhlasu
reklama

„Bez odvahy, již projevuje Janek Kroupa i desítky novinářů rozhlasu, kteří se ho zastali, normalizace snadno vyhraje, má u nás tradici,“ varuje Fendrych mimo jiné ve svém komentáři. 

Zavoral totiž ve středu Kroupovy reportáže, týkající se hospodaření koncernu Agrofert na pozemcích s nevyjasněnou strukturou vlastníků, na zasedání Rady Českého rozhlasu zkritizoval. Podotkl, že byly nevyvážené a neobjektivní. Zaměstnanci, kteří se Kroupy zastali, mimo jiné uvádějí, že slova generálního ředitele lze vnímat jako zastrašování. Žádají mimo jiné etickou komisi rozhlasu, aby reportáže zhodnotila. Za svého kolegu se postavili například Lucie Výborná, Jan Bumba, Radek Kedroň či Barbora Tachecí. Sám Kroupa je počtem podpisů překvapen.

Reportáže byly odvysílány již na konci roku, od té doby střet gradoval. „Zavoral novináři vytýká, že stejný problém má řada dalších firem, ale první reportáž byla vztažena pouze na holding, který má Babiš nyní ve svěřenském fondu. Už loni na radě Zavoral označil ‚tu kauzu za pro mě nesprávně uchopenou, účelovou, jednostrannou...‘,“ popisuje Fendrych a pokračuje v tom, co vše Zavoral Kroupovi vytýká. 

  • Původní text ZDE.

„Je to podobně hloupé, jako by vyčítal reportáž o tom, že byl policejní prezident chycen, jak jede v obci více než dvakrát rychleji, a přitom by nebyla ‚obohacena‘ o informaci, že v obcích tak jezdí tisíce dalších řidičů. Tedy že ‚repku‘ o nejvyšším policistovi porušujícím silniční zákon nezasadil do ‚širšího rámce‘. Babiš, jak ví každý, není řadový občan, nýbrž český superpolitik s obří mocí. Navíc měl ještě jako majitel Agrofertu tuto problematiku přímo pod sebou, byl ve střetu zájmů,“ dodává Fendrych. 

Podle něj se tak Zavoral dopouští hrubé manipulace, která může mít dva cíle – omlouvat jednání Agrofertu, potažmo Babiše, pokud bylo skutečně nezákonné, nebo že Zavoral skutečně zastrašuje další žurnalisty veřejnoprávního média. 

„V posledních letech na ČRo a ČT útočí dezinformační weby, politici jako Tomio Okamura a komunisté, čelí zpochybňování na sociálních sítích. Je smutné, ale typické, že se k tomuto útoku přidal i sám ředitel rozhlasu. Má to svou logiku, rozhlas kontroluje politiky volená Rada Českého rozhlasu, politici mají páku na médium, rada volí a odvolává ředitele,“ popisuje dále Fendrych. 

Následně se pak do Zavorala obouvá. „Je René Zavoral pan Objektivní? Nedávno (23. ledna) kauzu svého zaměstnance Kroupy probíral na TV Barrandov v pořadu Vlivní s Alex Mynářovou. Proč ne, že, co na tom, že tato stanice je všechno možné jen ne objektivní, straní Zemanovi, Okamurovi, Babišovi,“ podotkl Fendrych a všiml si i Zavoralovy účasti v porotě udělující Krameriovy ceny. „Za tímto podnikem stojí Asociace nezávislých médií sdružující také dezinformační weby a lidi spjaté s proruskou propagandou. To je jedna z tváří šéfa rozhlasu Zavorala,“ podotkl Fendrych. 

„Veřejnoprávní média (ale stejně tak soukromá nezávislá média) delší dobu čelí silnému tlaku. Má dva cíle, znevěrohodnit ověřované informace (úsilí o pravdivé zpravodajství), zničit investigaci a zavřít ústa nepohodlným novinářům. Po srpnu 1968 se tomu v Československu říkalo normalizace,“ řekl se slovy, že bránit se lze jen tak, že se lidé nenechají zastrašit. 

„Bez odvahy, již projevuje Janek Kroupa i novináři rozhlasu, kteří se ho zastali, normalizace snadno vyhraje, má u nás tradici. Potom však vyhrají dezinformační weby a média, šíření lží a polopravd a politici normalizátoři,“ zakončil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…