Britská premiérka Mayová oznámila svou rezignaci

24.05.2019 12:01

Britská premiérka Theresa Mayová 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. Je to podle jejích slov v nejlepším zájmu země. A projevila hlubokou lítost, že nedokončila brexit, kde prý nešlo pouze o vystoupení z EU, ale o „zásadní změnu země“. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce. Premiérka to dnes sdělila v proslovu, vysílaném Českou televizí, po jednání se šéfem parlamentního konzervativního Výboru 1922.

Britská premiérka Mayová oznámila svou rezignaci
Foto: www.gov.uk
Popisek: Britská premiérka Theresa May
reklama

„Dnes jsem si stejně jistá jako před třemi lety, že v demokracii, když dáte lidem možnost volby, tak máte povinnost zrealizovat jejich volbu,“ zahájila Mayová svůj projev s tím, že v roce 2016 dali Britům na výběr, zda chtějí setrvat, nebo odejít z EU – vyslovili se pro odchod. „Dělala jsem pro to vše, co bylo v mých silách,“ zdůraznila.

Připomněla, že jednala o podmínkách brexitu, o vztazích s nejbližšími sousedy, aby ochránila unii, pracovní místa a bezpečnost. „Snažila jsem se zajistit také podporu poslanců. Pokoušela jsem se třikrát, ale bohužel se mi to nepodařilo. Věřím ale, že bylo správné, abych vytrvala, i když naděje na úspěch nebyly vysoké,“ sdělila premiérka.

„V nejlepším zájmu země bude, aby se této úlohy ujal nový premiér či premiérka. Oznamuji, že 7. června odstoupím z pozice lídra konzervativců. V čele vlády setrvám do té doby, než si strana najde nového vůdce,“ uvedla Mayová. „V této záležitosti vždy budu pociťovat hlubokou lítost nad tím, že jsem nebyla schopna naplnit výsledky brexitu. Bude to na mém nástupci, aby brexit dokončil a nalezl úspěch v parlamentu,“ podotkla s tím, že takový konsenzus je ale možné najít jen v případě, že všichni, kdo se zúčastní debat, jsou připraveni ke kompromisu.

„Když se snažíme nalézt kompromis, který potřebujeme pro politický život, nesmíme nikdy zapomenout, proč zde stojíme. Nejde pouze o to, abychom opustili EU, ale abychom zásadně změnili naši zemi. Velká Británie musí být zemí, která zde bude pro každého,“ pokračovala britská premiérka ve své řeči a dodala, že jinak je hrdá na pokrok, kterého se Británii za poslední uplynulé tři roky podařilo dosáhnout.

„Konzervativní vláda dokáže zajistit brexit, sloužit Britům na základě politiky založené na našich hodnotách. Bezpečnost, příležitost a svoboda, to jsou hodnoty, které mě vedly během mé politické kariéry. Unikátní výsada této funkce je jich využít,“ řekla. Británie prý je unií a není to pouze rodina čtyř národů. „Je to unie lidu, bez ohledu na naše zázemí, na to, koho milujeme, nebo na rasu. Společně máme velkou budoucnost. Naše politika může být pod tlakem, ale tato země má mnoho dobrého, na co může být hrdá a optimistická,“ uvedla Mayová.

„Opustím svou funkci, ale byla to pro mě životní čest. Byla jsem druhou ženskou premiérkou, ale rozhodně ne poslední. Nečiním tak na základě zlé vůle, ale velkého vděku, že jsem měla možnost sloužit zemi, kterou miluji,“ řekla na závěr Mayová se slzami v očích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

19:39 Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

Šéfredaktora Mladé Fronty DNES patřící Andreji Babišovi Jaroslava Plesla obvinil právník Radek Pokor…