Britská premiérka hraje o všechno. A pět dní před volbami prý má důvody k nervozitě

03.06.2017 20:34

Velká Británie se horečnatě chystá na předčasné parlamentní volby, které premiérka Theresa May vyhlásila, aby posílila pozici svou i celé konzervativní strany před vyjednáváním o brexitu.

Britská premiérka hraje o všechno. A pět dní před volbami prý má důvody k nervozitě
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Theresa May

Ve chvíli, kdy May ohlásila svůj záměr uspořádat předčasné volby, konzervativci zcela jasně vévodili průzkumům veřejného mínění a o jejich vítězství snad nepochybovali ani labouristé. Jen několik dní před volbami se však situace začíná měnit, a co se původně zdálo jako prozíravý politický krok, jeví se nyní z pohledu šéfky konzervativní strany jako značný risk. Konzervativci nemají zdaleka nic jistého a volby mohou dopadnout prakticky jakkoli.

Od vítězství v řádných volbách náskok konzervativců nad labouristy prakticky stále narůstal a ještě poměrně nedávno činil propastných dvacet procent. Nyní se ale náskok konzervativců smrskl je na několik málo procent a záměr premiérky získat v parlamentu většinu se jeví jako nereálný. Podle britských médií se na tom podepsalo hned několik faktorů. May předně mnohokrát vypsání voleb popřela a voliči byli jejím konečným rozhodnutím značně překvapeni.

Konzervativní komentátoři potom premiérce vyčítají snahu získat část labouristického elektorátu a přílišnou nervozitu ve vedení závěrečné části kampaně. Nepříliš šťastným se jeví také snaha přijít s určitými sociálními reformami, které by bylo možné očekávat spíš od labouristů. Jak se ukazuje, jejich voliči ke konzervativcům stejně nepřejdou a premiérka svým lavírováním naopak část konzervativních voličů popudila a odradila.

Nepříliš přesvědčivá byla z pohledu premiérky její televizní debata s lídrem labouristů Jeremy Corbynem, o které i nezávislí komentátoři hovořili v tom smyslu, že Corbyn byl přesvědčivější. Nicméně konzervativcí ještě nemusí zoufat. Mají štěstí v tom, že ani labouristé nejsou zdaleka bezchybní a místy až extrémní postoje jejich lídra působí na část labouristických příznivců doslova jako rudá barva na býka. Ostatně plnou podporu nemá ani od svých stranických kolegů.

Jak už bylo řečeno, konzervativci v blížících se volbách hrají nejen o posílení své pozice v parlamentu jako takové, ale především o posílení svého mandátu pro vyjednávání o brexitu. Politolog Alan Renwick se v konzervativním deníku The Telegraph zamýšlí nad variantou, že by May 8. června neuspěla. „Znamenalo by to snad konec brexitu? Myslím si, že ne. Pokud by ale výrazně uspěli labouristé a liberální demokraté, mohlo by dojít k dalšímu referendu.“

„Brexit by byl ohrožen jedině v případě, že by labouristé získali většinu, což se ovšem od druhé světové války zatím nikomu nepodařilo. Jsem přesvědčen, že jednání o brexitu budou pokračovat. Z právního hlediska je otázkou, jestli je vůbec možné zvrátit spuštění článku 50. Někteří právníci se totiž domnívají, že země skutečně může svůj názor změnit. To už potom záleží na tom, jestli by to bylo možné provést jednostranně či se souhlasem všech členských států.“

Podle Renwicka ale žádná vláda neuspořádá další referendum, pokud nebude mít jasné signály, že uspěje. „Žádný takový posun v uvažování voličů ale vidět není. Takže výsledek voleb neukončí brexit, ale spíš určí, v jaké formě se odehraje,“ uzavírá Renwick, který působí na University of Reading a vedle toho se věnuje publikování komentářů, analýz a knih s politickou tematikou. Jestli se konzervativcům podaří zopakovat úspěch z regionálních voleb, kterého dosáhli před měsícem, to už ukáže až tento čtvrtek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…