Britský expert zděšen českou ekonomikou. Viníkem je prý Kalousek

06.07.2013 10:48

Britský manažer a lovec hlav Richard Hunt na svých stránkách popisuje problémy, se kterými se dnes potýkají firmy a síťové agentury. Poukazuje také na vážnou situaci České republiky. Už v roce 2015 nás v ekonomice předběhne Slovensko. Politikům pak Hunter vytýká nezájem o udržení zdravé ekonomiky.

Britský expert zděšen českou ekonomikou. Viníkem je prý Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

Podle zprávy společnosti Tesco plc má Česká republika druhé nejhorší výsledky z 11 zemí, kde Tesco podniká. Na Slovensku je to prý výrazně lepší. Ze srovnání výkonu HDP obou zemí je podle Hunta jasné, že česká ekonomika byla za ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) řízena velice špatně.

Řeknu to jasně: do roku 2015 bude Slovensko bohatší než ČR

Hunt ale nekritizuje jenom Kalouska. „Tato kritika se vztahuje na širší okruh ekonomických "odborníků", včetně ČNB a novinářů, kteří informují o jejich "analýzách" a prohlášeních - protože žádný z nich, pokud vím, nikdy neudělal toto jednoduché srovnání,“ zlobí se britský manažer.

Česká a Slovenská republika mají mezi sebou úzký vztah. Struktura ekonomik je podobná, obě mají závislost na výrobě automobilů. Česko má lepší pozici vzhledem k tomu, že je blíž německému trhu.

Přesto slovenský HDP roste dvakrát rychleji než HDP České republiky. Podle Hunta pak Slovensko v hrubém domácím produktu předčí Česko v roce 2015. „Nechte mě to vyjádřit zcela jasně: do roku 2015 bude Slovensko bohatší země než Česká republika,“ tvrdí Hunt.

Pokud by ČR byla značka, Kalouska by už dávno vyhodili

Na Slovensku totiž v roce 2004 došlo k rozsáhlým změnám fiskální politiky. Jejich důsledkem je například to, že u našich sousedů je možné založit novou společnost do dvou dnů. U nás to trvá většinou dobré dva měsíce. Slovensko také v roce 2009 vstoupilo do eurozóny.

Hunt poukazuje na to, že pokud by Česká republika byla značka, byl by Kalousek už vyhozen mnohem dřív, než by se začalo přemítat o jeho pití v práci. Došlo by se k tomu na základě výsledků. „Na druhou stranu, mezi zavedenou politickou třídou nevidím nikoho, kdo by znamenal zřejmý pokrok,“ dodal manažer z Velké Británie.

Státy musí naleznout komparativní výhodu. Čeští politici ji ale nehledají

Novinář Robert Peston radí, že by státy měly identifikovat svou komparativní výhodu pro udržení zdravé ekonomiky. Korea se například zaměřila na high-tech spotřební zboží. Slovensko se v roce 2004 rozhodlo kombinovat nízké náklady na pracovní sílu s prostředím přátelským vůči byznysu, které láká investory ze zahraničí.

Čeští politici ale nejspíš nehledají českou komparativní výhodu, ani neuvažují o tom, jak něco takového případně přeměnit v úspěch.

Česko se může stát „Německem za nižší cenu“

Hunt navrhuje třeba cestu „Německo, ale za nižší cenu“. Touto cestou se vydala například Škoda Auto. Češi mají také velké dovednost v oblasti IT. Velký úspěch zažívají antivirové programy společností AVG a Avast. Manažer také radí zbavit se byrokracie a snížit daně. Dalším krokem je podpořit infrastrukturu kvůli vznikajícímu „mini Silicon Valley“ v Brně.

Pak je potřeba vypořádat se s korupcí. Podle většiny komentátorů se totiž 15 procent státního rozpočtu promarní v předražených zakázkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…