V rozhovoru pro polskou televizi údajně nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že „NATO může být vzhledem ke své síle přítomno všude tam, kde chce“. Moskva okamžitě reagovala ostrou výčitkou, že taková vyjádření porušují dohodu mezi NATO a Ruskem. I když se později Brusel omluvil na špatný překlad polského překladatele, ukazuje to velmi dobře, jak moc je existence NATO pro Rusko trnem v oku. „Jistěže chyby občas dělá každý, ale vzhledem k napjatým vztahům mezi Polskem a Ruskem možná překladatel slyšel přesně to, co chtěla slyšet i Varšava," míní Romanov.
„Naštvaná reakce Moskvy nebyla žádným překvapením. Rusko je totiž přesvědčeno, že Západ porušil slib, že se NATO nebude rozšiřovat směrem k jeho hranicím výměnou za souhlas se sjednocením Německa. Je sice pravda, že tento závazek nebyl součástí žádného oficiálního dokumentu, ale Rusové se domnívají, že je Západ jednoduše podvedl. Svoji roli zde sehrává i ruská mentalita. Právní dokumenty v Rusku nemají takovou váhu jako na Západě. Přes nabobtnalé korupční prostředí mají v Rusku ústní sliby často větší váhu než notářsky ověřený dokument. Je poměrně jasné, proč se Brusel rozhodl za špatný překlad omluvit. I bez této v podstatě maličkosti stojí nyní Rusko a Západ na prahu nové studené války," tvrdí Romanov.
„Přesto má tato situace dvě polohy. NATO pomáhá najít smysl existence po rozpadu Sovětského svazu a Rusku zase poskytuje zdůvodnění pro vyšší vojenské výdaje. Když ale pomineme vojensko-průmyslové komplexy na obou stranách, kdo skutečně stojí o nastartování nových závodů ve zbrojení? Je v každém případě jasné, že ruští politici, generálové a admirálové mají nyní plní ruce práce. Bez ohledu na to, jaký je jejich postoj vůči NATO," upozorňuje Romanov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro