Brzy zemře, tvrdil brněnský radní o Zemanovi. Teď promluvil znovu. Došlo i na Sobotku

30.09.2018 10:38

Radní za hnutí Žít Brno Svatopluk Bartík, který se proslavil rozšířením zprávy, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a do několika měsíců zemře, si na svém sdělení dodnes trvá, byť ho na sociální síti Facebook skryl očím veřejnosti.

Brzy zemře, tvrdil brněnský radní o Zemanovi. Teď promluvil znovu. Došlo i na Sobotku
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek
reklama

Svatopluk Bartík v rozhovoru pro server Seznam zprávy.cz konstatoval, že hnutí Žít Brno, kterého nikdy nebyl členem, vyhořelo. Voliči do něj prý v roce 2014 vložili příliš mnoho očekávání. Požadovali splnění i těch slibů, které kandidáti hnutí nikdy nedali. To byl jeden důvod, proč hnutí zklamalo. Další důvod podle Bartíka tkví v osobních sporech v hnutí a v tom, že se nedokázalo proměnit na standardní politickou stranu. Má však také za to, že se řada věcí hnutí v Brně podařila, kupříkladu navracení bezdomovců do běžného života.

Brno je podle Bartíka městem se zvláštní atmosférou, ve kterém se dobře žije. Založili se o to všichni politici za posledních 25 let, včetně primátora Petra Vokřála z hnutí ANO.  

Ve druhé polovině rozhovoru se vyjádřil také ke své zprávě z loňského roku, kdy na sociální síti Facebook napsal, že prezident Zeman trpí rakovinou, odmítá léčbu a do několika měsíců zemře. Ocitl se kvůli tomu před soudem. Řízení v této věci pokračuje a Bartík prý nesmí mluvit o věcech, které jsou ve spisu. Nepochybuje však o tom, že dříve či později se k české veřejnosti informace dostanou.

„Zrovna dneska jsem o té věci zase komunikoval se svým advokátem, takže k tomu nemůžu vůbec nic říct. Ale dozvíme se to určitě, nějaké závěry časem budou," podotkl Bartík. Na svém sdělení z listopadu loňského roku si prý i dnes trvá, byť je rád, že se nenaplňuje. „Určitě lituju té formulace, to bych dneska psal asi jinak... Stále si za tím ale stojím, nepřeji prezidentovi nic zlého. Tehdejší prognóza se vztahovala k tomu, že v tu chvíli odmítal léčbu. Situace se od té doby nepochybně změnila," uvedl Bartík.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když se rozhovor blížil ke konci, Bartík potvrdil, že v roce 2014 byl jedním z poradců tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v otázkách boje proti korupci. Se samotným premiérem prý v podstatě nepřicházel do styku, komunikoval jen s jeho poradci. Jako člověk, který ČSSD delší dobu sleduje, má za to, že jde o rozdělenou stranu s několika tvářemi, ve které Sobotka nikdy neměl příliš silnou pozici.

„ČSSD procházela a do dneška prochází totálním vnitřním rozpadem. Má několik tváří, je nečitelná. Ty z mého pohledu takové ty nejzdravější tendence, takové ty liberálně demokratické, tam zacházejí na úbytě. On (Sobotka) byl jejich součástí. Neměl nikdy extra silnou pozici ve straně, protože nepatřil ani k exkomunistům, ani k národním konzervativcům a podobně a nepodařilo se mu tu stranu zkonsolidovat. A samozřejmě to vládnutí s Andrejem Babišem (ANO), který měl špičkový PR, bylo další součástí toho výsledku," poznamenal Bartík s odkazem na neslavnou prohru ČSSD ve sněmovních volbách v roce 2017, kde sociální demokracie nedostala ani 8 procent hlasů. Tento výsledek jde podle Bartíka za Sobotkou.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…