Předseda Senátu Miloš vystrčil se vrátil ze své hojně diskutované cesty na Tchaj-wan, která v Česku budila jak nadšení, tak opovržení. Prezident Miloš Zeman dával najevo svou nelibost již dlouho předtím, než Vystrčil oznámil, že hodlá v tomto zájmu následovat svého zesnulého kolegu, Jaroslava Kuberu. Nicméně, v nedělní partii na Primě odhalil, jaké důsledky z toho pro Vystrčila vyvodí. Prý už ho nebude zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů. Na pondělní schůzce pak o tomto záměru čínského velvyslance informoval hradní kancléř Vratislav Mynář.
Kromě Miloše Zemana, který Vystrčilovu cestu označil za „klukovskou provokaci“, se k ní odmítavě postavil i ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Zahraniční politiku České republiky dělá vláda, nikoliv předseda Senátu. Na naší politice vůči Číně, kterou jsme si definovali v 90. letech, se nic nemění. Jsem přesvědčen, že nejdůležitějším krokem k udržení našich vztahů je, že se konečně vzdáme emocí, které do dialogu o strategickém partnerství nepatří,“ řekl.
V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce poté řekl, že česká politika vždy obsahovala témata, která pro Čínu nebyla příjemná a v kterých si ČR stála za svým – například v otázce ochrany lidských práv nebo v poslední době ohledně snahy o narušení autonomie Hongkongu. „V některých oblastech je Čína náš partner, v některých strategický rival, v některých mimoběžka, protože ta témata nahlížíme zcela jinak,“ podotkl ministr.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas