Budete vzteky lapat po dechu. Každý den jsme volali do kanceláře politika, který z městské firmy bere stovky tisíc. Vážně myslíte, že tam byl a makal?

26.04.2017 14:45

Bez práce nejsou koláče. Toto letité přísloví platí pro všechny, chtělo by se říci. Snad jen občas nastane výjimka. Tou je kupříkladu zástupce Zelených v Praze, jehož jméno padalo na stránkách ParlamentníchListů.cz pravidelně. Jde o Martina Čáslavku. Identitu bychom měli. Teď už zbývá jen funkce: člen představenstva Pražských služeb. A na tyto dva aspekty se naše redakce během měsíce dubna zaměřila.

Budete vzteky lapat po dechu. Každý den jsme volali do kanceláře politika, který z městské firmy bere stovky tisíc. Vážně myslíte, že tam byl a makal?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čáslavka (vlevo) zastával svého času funkci volebního manažera Václava Bělohradského. Na starost měl strategii, rozpočet. Společným heslem byla transparentnost

Martin Čáslavka, člen Strany zelených, bývalý asistent Matěje Stropnického na pražském magistrátu, v minulosti taktéž zaměstnanec Makro Cash & Carry ČR nebo společnosti Ahold Czech Republic. Aktuálně jeden z těch, kteří mají dohlížet na miliardový byznys Pražských služeb. A to přes skutečnost, že není voleným zastupitelem a nesedí na žádné radnici. I s těmi má ovšem zkušenost, jelikož ani ne pět měsíců pracoval coby tiskový mluvčí v Liberci u tehdejšího primátora Jana Korytáře.

Když ParlamentníListy.cz získaly Čáslavkovu smlouvu „o výkonu funkce člena představenstva“, jako první jsme se zaměřili na pracovní dobu, místo a povinnosti. První dvě položky můžeme rovnou škrtnout. Od srpna loňského roku se s námi na téma pracovní doby a pracovního místa nikdo nechtěl bavit. Při dotazování na pražském magistrátu nám dokonce úředníci dvakrát práskli dveřmi před nosem, jelikož prý se Zelenými nechtějí mít nic společného.

Jenže skutečnost je taková, že Čáslavka má v prostorách Pražských služeb a. s. svou kancelář. Měla by se nacházet ve čtvrtém patře a podle našich zjištění jde o společný sekretariát s ředitelem úseku obchodu a investic (a rovněž členem představenstva) Martinem Trnkou. Při detailním pohledu na smlouvu Martina Čáslavky ze Strany zelených navíc vidíme, že jeho práce má mít jasné kontury a výstupy. Citujme některé z bodů, jimiž se má Matěje Stropnického blízký spolupracovník zabývat. Co jsou tedy povinnosti vyplývající z „řídící pozice“?

Připravovat materiály pro představenstvo Společnosti ohledně plnění práv a povinností Společnosti vyplývajících z účasti Společnosti v Právnických osobách, vyhodnocovat činnosti Právnických osob a jejich prospěšnost pro Společnost, připravovat strategie rozvoje Právnických osob z hlediska potřeb Společnosti, systémově koordinovat nástroje řízení činnosti Právnických osob z hlediska potřeb a prospěšnosti Společnosti, koordinovat práce spojené s tvorbou a aktualizací strategií Právnických osob s ohledem na zájmy Společnosti, dávat podněty ke změnám strategie Právnických osob z důvodu změny potřeb a zájmů Společnosti.“ Na jednoznačné výstupy se teprve zaměříme.

Nepřekonatelný servis Pražských služeb. Bránu mlčení jsme opravdu nepřekonali 

Nyní je tu další aspekt: odměna. Čáslavka jistě nesedí v Pražských službách zadarmo, pakliže má tolik práce. Smluvní strany se totiž dohodly, že Čáslavkovi náleží měsíčně 80 000 korun a k tomu benefit, takzvaná roční odměna, až 50 procent z dvanáctinásobku „fixní měsíční odměny“. Tedy polovina z 960 tisíc korun navrch, pokud společnost splní plánovaný zisk. Souhrnně se tedy bavíme o sumě až 1,5 milionu korun za rok. Další (mnoha funkcemi ověnčený) zelený politik Petr Štěpánek (starosta Prahy 4 a předseda dozorčí rady Pražských služeb) totiž v červnu loňského roku prosadil, aby se Čáslavka stal gestorem nad činností dvou společností, kde mají logicky účast Pražské služby. Jedná se o EVOK s. r. o. a AKROP s. r. o. I zde ParlamentníListy.cz zaslaly řadu dotazů, co Čáslavka dělá. Odpověď nedorazila žádná.

A to byly důvody, proč jsme se rozhodli, že Čáslavku takzvaně vyzkoušíme. Nesnadno se nám podařilo získat telefonní číslo na pevnou linku do jeho kanceláře, kam jsme téměř měsíc den co den volali. Vždy v jinou hodinu, vždy se stejným výsledkem.

Martinovi Čáslavkovi jsme se snažili dovolat už zkraje dubna. Marně.

6. 4., kdy jsme si přes automat na zákaznické lince složitě zjistili číslo na sekretariát, kde má Čáslavka kancelář, bohužel telefon nikdo nezvedal. Stejná situace se opakovala i v pátek 7. 4. v 14:45. Štěstí jsme pokoušeli opět v pondělí 10.4. ve 14:00, kdy jsme se dovolali alespoň asistentce, která sdělila, že Martin Čáslavka momentálně není. Na dotaz, kdy bude a kdy můžeme zavolat znovu, abychom Čáslavku zastihli, slečna pravila, že netuší, kdy v kanceláři bude, že teď tam prostě není. V úterý 11. 4. ve 13:00 telefon na sekretariátu nikdo nezvedal. Ve středu 12. 4. ve 14:50 jsme se sice dovolali, ale slečna asistentka opět pravila, že bohužel momentálně u sebe pan Čáslavka není. Ve čtvrtek 13. 4. v 16:20 nám telefon opět nikdo nezvedal. Zastihnout Martina Čáslavku v práci jsme se snažili opět po Velikonocích v úterý 18. 4. v 11:00, kdy telefon opět zvedla pouze asistentka s tím, že s ním bohužel hovořit nemůžeme, protože momentálně u sebe není a kdy bude, taktéž neví, protože u sebe nemá jeho diář. Ve čtvrtek 20. 4. v 10:40 telefon nezvedl vůbec nikdo. Když jsme se podívali na jeho facebook, tak právě v 10:45 přidával video Strany zelených, ale odkud? Ze své kanceláře určitě ne. Dovolat jsme se pokoušeli i v pátek 21. 4. v 11:00, kdy telefon zvedla opět jenom asistentka, která se zašla podívat k Čáslavkovi do kanceláře, jestli je u sebe a budeme s ním moct konečně, téměř po čtyřech týdnech hovořit. Opět jsme neuspěli. Úplně stejná situace se opakovala v pondělí 24. 4. v 14:15 a v úterý 25. 4. v 9:40. Slečna oba dva dny hledala Čáslavku v kanceláři, ale k naší smůle nenašla. 

ParlamentníListy.cz to zkusily i oficiální cestou. Tiskovému mluvčímu Pražských služeb jsme nabídli možnost rozhovoru pro člena představenstva Martina Čáslavku. Podmínka byla jediná. Chtěli jsme interview uskutečnit přímo v jeho kanceláři. „Děkujeme za nabídku, ale aktuálně ji nevyužijeme. Příjemný zbytek dne a díky za pochopení,“ uvedl Radim Mana. Pochopení čeho? Koho?

Při pohledu na doslova zoufalou pracovní docházku Martina Čáslavky se nabízí otázka, jak je to možné. Co dělá ředitel a předseda představenstva Pražských služeb Patrik Roman, místopředseda představenstva Karel Šašek a za hnutí ANO do představenstva nominovaný Radim Kříž? Jaký je jejich výkon a smysl jejich práce pro město, když evidentně nevědí a neřeší, kdo a kdy z představenstva pracuje. To všechno jsou otázky, na které neexistuje odpověď. Stejně tak zůstává v tichosti fakt, jakým způsobem se Čáslavka dostal do štědře placené role v Pražských službách, a proč je tam doposud trpěn.

ParlamentníListy.cz si rovněž vyžádaly přesný, detailní a konkrétní výstup jeho práce, který vyplývá z jeho smlouvy, za níž bere nemalé finanční prostředky.

O výsledcích budeme naše čtenáře informovat.

Smlouva:

Po vydání článku jsme dostali vyjádření od tiskového mluvčího Pražských služeb Radima Many. 

Dobrý den,
 
ohrazujeme se důrazně proti informacím uvedeným v článku „Budete vzteky lapat po dechu. Každý den jsme volali do kanceláře politika, který z městské firmy bere stovky tisíc. Vážně myslíte, že tam byl a makal?“ uveřejněném dne 26. 4. 2017
 
Pan Martin Čáslavka plní zadané úkoly svědomitě, řádně a včas. Jako každý člen představenstva musí být ve funkci k dispozici, kdykoli je potřeba. Jeho účast na jednání představenstva je stoprocentní. Jeho odměna za výkon funkce nijak nevybočuje ze standardů odměňování vedení společnosti a je určena ve smlouvě o výkonu funkce, kterou schválila dozorčí rada společnosti. Svého nároku na několika statisícovou odměnu za rok 2016 vyplývající z jeho smlouvy se Martin Čáslavka navíc ve prospěch společnosti vzdal.
 
Radim Mana

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…