Buďme jako Švédsko, vyzval Zeman. A sociolog Hampl se chytil za hlavu

26.12.2015 20:46

Prezident Miloš Zeman se ve svém Vánočním poselství vyjádřil k uprchlické krizi i švédskému modelu sociálního státu. A se zlou se potázal. Sociolog Petr Hampl Zemanovi připomněl, že už nežijeme v časech pohádkové postavy Pipi Dlouhé punčochy. Žijeme v čase, kdy se muslimové pokoušejí ovládnout Evropu skrze uprchlíky a švédský sociální model jim to usnadňuje.

Buďme jako Švédsko, vyzval Zeman. A sociolog Hampl se chytil za hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sociolog Petr Hampl

Od dvou pravicových politiků se prezident Zeman věru nedočkal pochvaly za svůj projev. „Milý pane prezidente. Jediný skandinávský model, který mě zajímá, je VOLVO!!!“ napsal starosta brněnské městské části Brno-Starý Lískovec Vladan Krásný (ODS) na sociální síti Facebook. Tato myšlenka ale prezidenta pravděpodobně nepřekvapí. Ve svém projevu ostatně kritizoval pravicové vlády za přidušení ekonomiky a také za myšlenku, že nižší daně občanům i státu ve skutečnosti pomohou. Podle prezidenta je to nesmysl, poukázal přitom na progresivní zdanění, kde bohatší spoluobčané platí vyšší daně.

Hampl ale zašel v kritice švédského sociálního modelu ještě dál. Pokud prezident tvrdí, že je tato země především naše a rozhodně se do ní nevejdou všichni uprchlíci, měl by se podívat na současnou švédskou vládu, která už příliv uprchlíků nezvládá a všemožně ho omezuje. Sociolog dokonce varuje, že se Švédsko už prakticky odsoudilo ke zkáze.

„Nemůžeme zastřít, že švédský model se ukázal jako katastrofálně neschopný bránit se proti islamizaci. Dějiny, geografická poloha i podnebí daly Skandinávii možnost stát se částí Evropy, která bude nejodolnější. Jenže tamní politický model založený na totální vládě byrokratického aparátu nad řadovými občany to všechno převážil. Švédsko už je fakticky ztracené, další země k tomu mají hodně blízko. Studujme příklady severských zemí, ale rozhodně je nenapodobujme. I když lidsky lze snadno pochopit, že politik důchodového věku může tesknit po dobách, kdy Astrid Lindgrenová psala Pipi Punčochatou. Možná to byly krásné doby, ale už se nevrátí,“ upozornil Hampl.

Nemluvě o tom, že elektronickou evidenci tržeb, kterou Zeman chválil, přejímá ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) z Balkánu, nikoli ze Švédska. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …