Buďme jako Švédsko, vyzval Zeman. A sociolog Hampl se chytil za hlavu

26. 12. 2015 20:46

Prezident Miloš Zeman se ve svém Vánočním poselství vyjádřil k uprchlické krizi i švédskému modelu sociálního státu. A se zlou se potázal. Sociolog Petr Hampl Zemanovi připomněl, že už nežijeme v časech pohádkové postavy Pipi Dlouhé punčochy. Žijeme v čase, kdy se muslimové pokoušejí ovládnout Evropu skrze uprchlíky a švédský sociální model jim to usnadňuje.

Buďme jako Švédsko, vyzval Zeman. A sociolog Hampl se chytil za hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sociolog Petr Hampl

Od dvou pravicových politiků se prezident Zeman věru nedočkal pochvaly za svůj projev. „Milý pane prezidente. Jediný skandinávský model, který mě zajímá, je VOLVO!!!“ napsal starosta brněnské městské části Brno-Starý Lískovec Vladan Krásný (ODS) na sociální síti Facebook. Tato myšlenka ale prezidenta pravděpodobně nepřekvapí. Ve svém projevu ostatně kritizoval pravicové vlády za přidušení ekonomiky a také za myšlenku, že nižší daně občanům i státu ve skutečnosti pomohou. Podle prezidenta je to nesmysl, poukázal přitom na progresivní zdanění, kde bohatší spoluobčané platí vyšší daně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Hampl ale zašel v kritice švédského sociálního modelu ještě dál. Pokud prezident tvrdí, že je tato země především naše a rozhodně se do ní nevejdou všichni uprchlíci, měl by se podívat na současnou švédskou vládu, která už příliv uprchlíků nezvládá a všemožně ho omezuje. Sociolog dokonce varuje, že se Švédsko už prakticky odsoudilo ke zkáze.

„Nemůžeme zastřít, že švédský model se ukázal jako katastrofálně neschopný bránit se proti islamizaci. Dějiny, geografická poloha i podnebí daly Skandinávii možnost stát se částí Evropy, která bude nejodolnější. Jenže tamní politický model založený na totální vládě byrokratického aparátu nad řadovými občany to všechno převážil. Švédsko už je fakticky ztracené, další země k tomu mají hodně blízko. Studujme příklady severských zemí, ale rozhodně je nenapodobujme. I když lidsky lze snadno pochopit, že politik důchodového věku může tesknit po dobách, kdy Astrid Lindgrenová psala Pipi Punčochatou. Možná to byly krásné doby, ale už se nevrátí,“ upozornil Hampl.

Nemluvě o tom, že elektronickou evidenci tržeb, kterou Zeman chválil, přejímá ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) z Balkánu, nikoli ze Švédska. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…