Budu tady, dokud neotevřou hranice. Nebo zemřu, říká uprchlík z řeckého tábora po dalším "slzavém" pokusu o překročení hranice

13.04.2016 18:51

Uprchlíci z řeckého provizorního tábora Idomeni se opět pokusili dostat přes hranice do Makedonie. A makedonská policie proti nim opět zasáhla za použití slzného plynu a zábleskových granátů, aby jim v překročení zabránila. Informuje agentura AP.

Budu tady, dokud neotevřou hranice. Nebo zemřu, říká uprchlík z řeckého tábora po dalším "slzavém" pokusu o překročení hranice
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prchají před Islámským státem. On, Snamdin Nurihasan a ona, Henadi Shibli.

Ve středu došlo k dalším potyčkám mezi uprchlíky a makedonskou policií na hranicích s Řeckem u provizorního uprchlického tábora Idomeni. Více než 100 uprchlíků se totiž opět pokusilo dostat přes hranice.

Násilnosti zabránily v prohlídce hraničního plotu, kterou Makedonie plánovala pro prezidenty Slovinska a Chorvatska. Tentokrát však nejsou zprávy o raněných na žádné z obou zúčastněných stran. Řecká policie nikoho nezatkla a ve chvíli, kdy Makedonci začali pálit slzným plynem, se stáhla.

Makedonci na snahy uprchlíků překonat žiletkové ploty pomocí dek, které jim rozdali pracovníci humanitárních organizací, opět reagovali slzným plynem a zábleskovými granáty.

Na hranicích byl i Alaeddin Mohamad, šestadvacetiletý syrský student práv z Aleppa, který byl vystaven útoku slzným plynem i přesto, že pouze v poklidu protestoval.

„Nechceme bojovat. Chceme jen, aby se otevřely hranice a my tak mohli dál žít,“ řekl Mohamad. „Chci v Evropě pokračovat ve studiu. Budu zde, dokud se hranice neotevřou. Jinak tady zemřu.“

Řecké úřady se již nějakou chvíli pokoušejí o rozebrání provizorního tábora na hranicích a o přesunutí více než 11 000 uprchlíků do oficiálních uprchlických zařízení. Ti se však odmítají pohnout jinam, než přes hranice dále do Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

7:28 Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

„Veřejnoprávní média zaspala dobu,“ myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Povede pokles důvěry v tra…