Budu vám sloužit loajálně, s úctou a láskou, slíbil nový král Karel III.

09.09.2022 19:28

Královna Alžběta II. byla inspirací. Její skon náš naplnil zármutkem. Jako ona chci slíbit doživotní službu vlasti, řekl ve svém projevu k národu nový britský král Karel III. Podpořil i kritizovaného prince Harryho.

Budu vám sloužit loajálně, s úctou a láskou, slíbil nový král Karel III.
Foto: Pixabay (CC0)
Popisek: Britská vlajka (tzv. Union Jack)

„Hovořím k vám s pocity hlubokého zármutku. Moje milovaná matka pro mě byla inspirací a příkladem. Stejně tak i pro naši rodinu. Je tu obrovský dluh za její lásku, vlídnost,“ zahájil svůj projev nový král Karel III.

„Královna Alžběta je velmi litována, teď, když odešla. Tento slib celoživotní služby, ten dnes obnovuji. Kromě osobního zármutku sdílíme, celá moje rodina, velmi hluboký vděk za více než 70 let, v nichž moje matka jako královna sloužila národu,“ dodal Karel III. Jeho projev vysílala mimo jiné ČT24.

„Obětovala se kvůli povinnosti a její obětavost byla neochvějná, v dobách změny, pokroku, v dobách radosti, oslav i v dobách smutku a ztráty. Ve svém životě služby jsme viděli, jak věrně miluje tradici. Jak se velmi intenzivně ale věnuje i pokroku. Viděli jsme lásku,“ řekl Karel III.

„Každý člen mé rodiny může dosvědčit, že spojovala tyto vlastnosti s vřelostí, humorem a neomylnou schopností vidět v lidech vždy to nejlepší. Vzdávám hold památce své matky a ctím její život naplněný službou. Sdílím tuto ztrátu, která je nezměřitelná,“ pokračoval ve svých slovech Karel III. Dodal, že hodnoty země setrvaly a musí setrvat. 

„Role a povinnosti monarchie rovněž setrvávají, tak jako zodpovědnost a vztah monarchy k anglikánské církvi. Má víra je rovněž hluboce zakořeněna. Inspirují mě její hodnoty, byl jsem vychován, abych respektoval smysl pro povinnost. Slavnostně slibuji, v době, kterou mi bůh ještě dá, budu podporovat ústavní principy. Budu vám sloužit loajálně, s úctou a láskou tak, jak jsem to sloužil celý život,“ slíbil král Karel III., jenž si je vědom, že se mu změní život.

„Můj následník William převezme skotské tituly, nastoupí jako vévoda z Cornwallu. Pět desetiletí jsem tyto povinnosti konal,“ podotkl Karel III. A nezapomněl ani na svého druhorozeného syna. „Chci též vyjádřit lásku Harrymu a Meghan, kteří nyní budují své životy v zámoří,“ zmínil.

„Má drahá maminko, ty teď započínáš svou poslední velkou cestu. Děkuji ti za tvou lásku a oddanost, za svoji rodinu a také za rodinu národů, které jsi sloužila celá ta léta. A ať andělé ti zpívají, až budeš odpočívat,“ zakončil král Karel III.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

12:42 Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

V první hodině nedělní Partie CNN Prima News se střetli jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a předse…