Bulvár jde na dřeň: Věra Čáslavská a náš voják zabitý v Afghánistánu

17.07.2014 8:36

Pátý z vojáků, zemřelých v minulém týdnu na afghánské misi, si nesl ze své minulosti jedno tajemství, které vyplulo na veřejnost až nyní, po jeho smrti. Před 21 lety se účastnil dodnes plně neobjasněného incidentu, při kterém zemřel olympijský vítěz Josef Odložil. Bulvár proto ve čtvrtek rozdmýchal celou kauzu Odložilovy smrti s jejími hlavními veřejně známými protagonisty.

Bulvár jde na dřeň: Věra Čáslavská a náš voják zabitý v Afghánistánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na letiště Praha-Kbely přiletěl vojenský speciál s ostatky čtyř českých vojáků, kteří v úterý zahynuli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka

Anketa

Poraďte premiéru Sobotkovi: Které jméno chcete za českého eurokomisaře?

hlasovalo: 5490 lidí

V roce 1993 došlo na venkovské diskotéce v Jeseníkách k úrazu Josefa Odložila, někdejšího reprezentanta v atletice a olympijského vítěze v běhu na patnáct set metrů. Ten bohužel následně zemřel. K tomu všemu došlo v důsledku šarvátky mezi Odložilem a jeho synem Martinem, do které se „přimotal“ i tehdy mladý voják Jaroslav Lieskovan, který o víkendu zemřel v důsledku teroristického útoku na skupinu českých vojáků v Afghánistánu. Oba měli Odložilu seniorovi uštědřit několik ran, které spolu s následným úderem hlavou na kamennou podlahu způsobily smrt.

Ta v následujících letech plnila stránky médií, zejména proto, že se o její průběh přely dvě veřejně známé osobnosti. Ne jedné straně Věra Čáslavská, mnohonásobná olympijská vítězka, a matka Martina Odložila (s jeho otcem se několik let před tím rozvedla a nestýkali se), kterého vždy hájila a prosazovala verzi o „nešťastné náhodě“, kdy šlo o běžnou strkanici mezi synem a otcem (který podle této verze opilý obtěžoval synovu přítelkyni).

Na druhé straně stáli příbuzní Josefa Odložila, kteří důrazně tvrdili, že se jednalo o zabití, při kterém mladý Odložil dobře věděl, co dělá. Mezi nimi vynikal jeho synovec Miroslav Ševčík, známý ekonom, který se mezitím stal děkanem Národohospodářské fakulty VŠE.

Po Lieskovanově smrti právě on jako první promluvil o staré bolesti. „Tím, že tento člověk padl ve službě České republice, tak to zmírňuje bolest, kterou způsobil tím, že se podílel na smrti člověka, který též sloužil naší vlasti,“ prohlásil.

Protistrana, Věra Čáslavská, vyjádřila své znechucení nad vytahováním starého tématu právě v době, kdy celý národ nad zmařeným životem vojáka truchlí. „Nemám slov, jak vyjádřit nízkost jeho jednání,“ uvedla Čáslavská.

Samotná smrt vojáků v Afghánistánu prý někdejší slavnou gymnastku hluboce zasáhla. „Zpráva o našich vojácích, kteří v Afghánistánu přišli o život, mě velice citelně zasáhla. Moc jsem si přála, aby aspoň on přežil,“ rozpovídala se. Když byla oznámena i jeho smrt, bylo jí prý velmi smutno. „Byla jsem z toho nešťastná. Obzvlášť, když jsem pak zaslechla jeho jméno,“ vzpomněla i ona starého incidentu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…