Byl jsem v Kosovu hned po příchodu NATO... Mezinárodní vyšetřovatel z Haagu vypustil na veřejnost něco, z čeho opravdu mrazí po těle

11.02.2019 18:16 | Zprávy

REPORTÁŽ O válečných zločinech, páchaných Srby na Chorvatech a bosenských muslimech, vyprávěl budoucím politologům na Západočeské univerzitě v Plzni mezinárodní vyšetřovatel Vladimír Dzuro. Hned v úvodu besedy odůvodnil svoji „jednostrannost“. Nicméně v závěru akce bylo konstatováno, že v Haagu nebyl do současné doby odsouzen jediný Albánec nebo kosovský Albánec. A proč je vlastně nejvíce válečných zločinců mezi Srby? I to se dozvíte v naší reportáži.

Byl jsem v Kosovu hned po příchodu NATO... Mezinárodní vyšetřovatel z Haagu vypustil na veřejnost něco, z čeho opravdu mrazí po těle
Foto: Vít Hassan
Popisek: Devatenácté výročí bombardování Jugoslávie

„Když se díváte z okna, vidíte u nás pěkné město. Ve Vukovaru, v Sarajevu se dívali ven z okna na krásný svět a jednoho dne se podívali a viděli vojáky,“ začal poměrně emotivně mezinárodní vyšetřovatel, který přesídlil z Haagu do služeb OSN v New Yorku. „Nebyla to invaze cizích vojsk, ale válka sousedů. Ti lidé žili mezi sebou po desítky let v míru. Pak se stalo něco strašně špatného a najednou se tito lidé začali mezi sebou zabíjet.“

Proč ta jednostrannost

„Moje povídání bude jednostranné,“ přiznal se Dzuro. „Je to důležité, abyste to věděli, protože jsem pracoval na vyšetřování zločinů Srbů na Chorvatech a Bosňácích. To neznamená, že Chorvaté a Bosňáci nepáchali zločiny na Srbech. Bylo by ode mne nezodpovědné, abych povídal o něčem, o čem nemám přímou znalost. Vůbec to neznamená, že by zločiny nepáchali ti ostatní. To je třeba pochopit.“

Jugoslávie dostávala podle Dzura značnou pomoc ze Západu: „Protože byli vnímáni jako lepší komunisté. Přijali Marshallův plán, nešli se Stalinem, měli otevřené hranice, takže byli považováni za lepší část komunistické Evropy. Ti ostatní, to bylo považováno za špatný komunismus, kde se nedodržovala lidská práva.“

Ti jsou ti, a ti zas tamti...

„Tito, který vládl diktátorskou pevnou rukou po dlouhá desetiletí, zemřel a po jeho smrti – jako ve všech státech, kdy po revolucích nebo úmrtí vůdců dojde k euforii, že to bude jinak... Všechny státy v bývalé Jugoslávii se snažily nějakým způsobem zdemokratizovat. Vygenerovala se tam určitá politická elita – jedním z nich byl Slobodan Miloševič, který vyhrál volby již v roce 1989. Franjo Tudman v roce 1990 a Alija Izetbegovič,“ vykládal Dzuro.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

13:44 O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

Jeden ze tří velkých hráčů na českém telekomunikačním trhu, operátor O2, má znovu problémy. Ráno pot…