Bylo mi líto Ivety Bartošové, vyznává Pavel Šafr. A velmi zajímavě do věci zapojuje Andreje Babiše

12.05.2015 10:31

Pavel Šafr, v minulosti šéfredaktor mnoha českých médií, se na svém aktuálním působišti, webu Svobodné forum, rozepsal na nečekané téma smrti zpěvačky Ivety Bartošové. Pojal ji jako ukázku zoufalství českého bulváru, který se raději zajímá o lidskou trosku, která kdysi byla slavnou zpěvačkou, než aby se věnoval důležitým věcem.

Bylo mi líto Ivety Bartošové, vyznává Pavel Šafr. A velmi zajímavě do věci zapojuje Andreje Babiše
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Pavel Šafr
reklama

Rozhodně prý neodmítá bulvární žurnalistiku jako takovou. „Pohrdání bulvárem mě vždycky iritovalo, protože jsem v něm cítil pohrdání lidmi, kteří takový typ novinářské práce potřebují. A nikdy jsem neviděl etickou hranici mezi takzvaným seriózním tiskem a bulvárem,“ píše.

Opravová hranice podle něj vede mezi žurnalistikou „skutečnou“ a žurnalistikou „předstíračskou“, která se tváří vznešeně, a přitom je nemravná a hloupá.

„Národ nemá být rozdělený na dvě skupiny jako v Rusku, tedy na „šlechtu“ a mužiky. Inteligence má umět národ vést, a ne jím pohrdat,“ vysvětluje Šafr. Proto je ochoten akceptovat i bulvár, pokud ale nelže.

Takto prý uvažoval, když v roce 2011 nastupoval jako šéfredaktor do Blesku. „Mým cílem bylo dokázat, že český bulvár je zcela nesmyslně zaměřený na život celebrit, jako je Iveta Bartošová, a neplní proto roli normálních novin,“ píše. Na Západě se prý přitom i nejpokleslejší bulvár zajímá o skutečné příběhy, ne o umělé senzace. A příběh zpěvačky, která již mnoho let prakticky nezpívala a zajímavá byla jen svými opileckými eskapádami, podle něj skutečně byl umělou senzací.

A proto začal – jako šéfredaktor se zkušeností z nejčtenějších „seriózních“ listů – obsah bulvárního deníku měnit. „Ten pokus mě dodnes fascinuje. Najednou totiž na titulní straně Blesku nebyla Iveta Bartošová, nýbrž Andrej Babiš a jeho evropské dotace,“ vysvětluje.

Transformace českého bulváru se ale prý nakonec ukázala jako nerealizovatelná. Vedení začalo mít obavy. „Bylo třeba tam vrátit Bartošovou,“ píše Šafr.

Pak se zamýšlí nad dalším osudem ženy, kterou veřejná známost ubíjela, ale zároveň bez ní nedokázala být. Její konec prý Šafra děsí. A ještě více způsob, jakým jej společnost reflektovala. „Každý, kdo jí okázale a veřejně pohrdal, je pro mě intelektuální podvodník. Protože to byl příliš snadný terč. Normální bylo, když se o ni někdo vůbec nezajímal. To byl upřímný a zdravý přístup. Ale okázalé pohrdání Bartošovou je pro mě až do této doby neklamným znakem amorální blbosti,“ dodává šéfredaktor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…