Bývalý ukrajinský prezident Janukovyč se chce vrátit do politiky

08.12.2015 15:10

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, vyhnaný ze země loňským převratem, se chce vrátit zpátky do politiky. Řekl to novinářům z ruské agentury RIA Novosti. Politik, který žije v ruském exilu, je na Ukrajině stíhán za zneužití pravomoci a střelbu do demonstrantů během loňských únorových demonstrací, jež vedly k jeho pádu.

Bývalý ukrajinský prezident Janukovyč se chce vrátit do politiky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezidenti Viktor Janukovyč a Miloš Zeman

„Ano, chci se vrátit do politiky,“ řekl Janukovyč, jehož proruská Strana regionů do loňského roku ovládala ukrajinskou politickou scénu. Po nástupu nové, prozápadní politické garnitury v Kyjevě přestala strana existovat. Řada jejích vůdčích osobností zvolila exil, jiní se uchýlili pod prapor nové proruské politické formace Opoziční blok. Ta v loňských parlamentních a letošních komunálních volbách výrazněji uspěla jen na východě Ukrajiny.

Pronásledovaným na Ukrajině Janukovyč pomáhá

Janukovyč politicky pracuje a „dělá vše, co je v jeho silách“. Pomáhá prý lidem pronásledovaným na Ukrajině i těm, kdo z Ukrajiny uprchli do Ruska i jinam. „V Rusku s nimi pochopitelně udržuji kontakt, pomáhám, jak mohu,“ řekl politik, který žije v Rostově na Donu, zhruba jen sto kilometrů od ukrajinských hranic.

Janukovyč je údajně ve styku i s nynější ukrajinskou politickou reprezentací. „Mnozí z nich se už dnes tolik nestydí a nebojí, jak to bylo, řekněme, ještě před rokem. Cítí se už uvolněně, když se setkáváme a projednáváme problémy,“ uvedl bývalý ukrajinský vůdce, aniž kohokoli ze svých diskusních partnerů jmenoval.

Exprezidenta z Ukrajiny odvezly ruské tajné služby na Putinův rozkaz

Janukovyč se loni v únoru z rozbouřené Ukrajiny dostal díky záchranné operaci ruských tajných služeb, kterou nařídil prezident Vladimir Putin. Moskva ale od bývalého kyjevského spojence dala po převratu fakticky ruce pryč, jeho výroky nekomentuje a politické aktivity veřejně nepodporuje.

Sám Janukovyč ruskou okupaci Krymu nepřijal a anexi stejně jako proruskou vzpouru v Donbasu označuje za důsledek prozápadní politiky nynější ukrajinské vlády. Tvrdí, že za jeho vlády by se nic takového nestalo.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…