Bývalý vlivný politik vstoupil do kauzy Ševčík: Za účast na demonstraci vyhazov?! Vyzývám Pavla, Fialu...

25.03.2023 9:40

Rektor VŠE Petr Dvořák se chystá navrhnout odvolání děkana Národohospodářské fakulty doc. Miroslava Ševčíka v případě, že jej z funkce neodstraní fakultní akademický senát. Rektorovi vadí docentovy veřejné výstupy, včetně účasti na protivládních demonstracích. Minulý týden proti děkanovi demonstrovalo několik desítek odpůrců na akci svolané stážistkou Úřadu vlády. Ševčíkovi však podpisem petice vyjádřily podporu desítky tisíc lidí, přičemž se jej zastala i řada známých osobností. Podle někdejšího sociálnědemokratického politika Michala Haška postup rektora připomíná činnost akčních výborů a prověrkových komisí z doby komunismu. Ševčíka by se prý měl zastat každý demokrat bez ohledu na politickou příslušnost.

Bývalý vlivný politik vstoupil do kauzy Ševčík: Za účast na demonstraci vyhazov?! Vyzývám Pavla, Fialu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Ševčík

Dále pokračuje kauza kolem děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE), doc. Miroslava Ševčíka, jejž se část akademické obce snaží odstavit z funkce kvůli jeho občanským aktivitám. Rektor VŠE Petr Dvořák ve čtvrtek požádal předsedu akademického senátu fakulty o svolání schůze, na které by se mělo jednat o Ševčíkově odvolání. Rektor děkanovi vyčítá, že svým veřejným vystupováním, včetně účasti na protivládních demonstracích, poškozuje dobré jméno školy. Dvořák se již nechal slyšet, že pokud Akademický senát NF VŠE svého děkana podpoří, navrhne jeho odvolání ústřednímu vedení univerzity. Kritici takový krok považují za bezprecedentní zásah do akademické autonomie fakult.

Anketa

Podporujete návrh SPD, abyste mohli v referendu hlasovat o vystoupení z EU?

97%
3%
hlasovalo: 26041 lidí

Aféra se naplno rozhořela poté, co video záznam zachytil Ševčíkovu přítomnost poblíž Národního muzea po manifestaci 11.3., kde docházelo ke střetům mezi protestujícími a policií. Ševčíkovi kritici jej obviňují, že se účastnil potyčky se strážci zákona. Podle děkanových vlastních slov se však pouze snažil pomoct zraněnému člověku. Rektorovi Dvořákovi ovšem vadí také Ševčíkova účast na pokojných protivládních demonstracích na podzim loňského roku, kde docent řečnil jako odborník na ekonomická témata. Část zástupců studentů v Akademickém senátu VŠE proti Ševčíkovi sepsala otevřený dopis, v němž jej vyzvali k rezignaci. Minulý týden několik desítek děkanových odpůrců demonstrovalo před areálem školy na náměstí Winstona Churchilla, kde skandovali hesla jako „Ševčík ven!“. Demonstraci za odvolání děkana Ševčíka organizovala absolventka Fakulty mezinárodních vztahů Karolína Nodesová, která se ve svém resumé chlubí tím, že založila pro-LGBT spolek Most Pride z.s. a která působí jako stážistka v odboru rovnosti žen a mužů na Úřadu vlády. Na akci však dorazili vyjádřit svůj nesouhlas také Ševčíkovi podporovatelé.

Docent Ševčík se těší výrazné podpoře části veřejnosti. Řada významných osobností, včetně akademiků, politiků, novinářů a zástupců občanské společnosti, podepsala otevřený dopis adresovaný rektorovi Dvořákovi, v němž vyjadřují své znepokojení nad snahou o Ševčíkovo odstranění z vedení fakulty. „Jsme pohoršeni tím, že místo abyste se jej jako svého kolegy zastal, využíváte lživých a manipulativních mediálních výstupů k jeho další diskreditaci,“ píše se v dopise, který podepsali poslanci SPD Jaroslav Bašta a Jiří Kobza, antropolog a vysokoškolský pedagog Ivo Budil, profesor imunologie Jaroslav Turánek, ústavní právník Zdeněk Koudelka, publicista Petr Hájek a další. Petice sepsaná na podporu docenta Ševčíka sesbírala přes 40 tisíc podpisů.

Docenta Ševčíka nyní podpořil také bývalý sociálnědemokratický politik a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Pokud rektor VŠE prof.Dvořák skutečně navrhuje odvolání doc.Ševčíka z funkce děkana jedné z fakult s odůvodněním “za účast na protivládní demonstraci”, dostal se na úroveň akčních výborů Národní fronty při a po komunistickém puči v únoru 1948 nebo prověrkových komisí po srpnu 1968 a sám by měl okamžitě rezignovat na pozici rektora z důvodu nerespektování ústavně zakotvených základních lidských práv a svobod,“ napsal ve svém statusu na Facebooku někdejší politický matador ČSSD s odkazem na temné kapitoly z českých dějin, kdy byli akademici vyhazování z práce za své politické názory.

Hašek zároveň připomenul, že jako sociální demokrat vždy stál na opačné straně politického spektra než liberální ekonom klausovského střihu, docent Ševčík. „A i když nemusím jako levičák ideově souznít s doc. Ševčíkem, tady je na místě, aby se jej při pokusu odvolat jej, “protože se účastnil protivládní demonstrace”, musí zastat každý opravdový demokrat,“ domnívá se Hašek. „Jde především o princip, dnes Ševčík, kdo zítra?“ ptá se dlouholetá těžká váha české politiky a následně uzavírá svůj text apelem na nejvyšší ústavní činitele: „Vyzývám k veřejnému vyjádření k této otázce také ústavní činitele - prezidenta republiky Petra Pavla, premiéra Petra Fialu, předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, ombudsmana Stanislava Křečka a další.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přesně jak před popravou Horákové!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLexu , 25.03.2023 11:22:33
Mladí studemti žádali o trest smrti nad Horákovou.

|  21 |  0

Další články z rubriky

Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

21:20 Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

ODS myslí na ratingové agentury, lidovci na své venkovské voliče. Takto se podle ekonoma Lukáše Kova…