ČD Zelenému šestimilionovou konkureční doložku nevyplatí

02.05.2014 9:15

České dráhy se rozhodly nevyplatit svému bývalému šéfovi Daliborovi Zelenému šest milionů korun, které měl dostat za to, že rok nenastoupí ke konkurenci. Podle šéfa dozorčí rady ČD a náměstka ministra dopravy Milana Ferance takzvanou konkurenční doložku dozorčí rada neschválila, píše MF Dnes. Zelený byl z funkce odvolán v únoru, vystřídal jej Daniel Kurucz.

ČD Zelenému šestimilionovou konkureční doložku nevyplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Typický obrázek Českých drah

Feranec prý prošel všechny zápisy z dozorčích rad a nikde nenašel, že by konkurenční doložku odsouhlasila. „Proto je konkurenční doložka neplatná, protože v rozporu se stanovami nebyla projednána v dozorčí radě. Tím nemáme žádnou povinnost konkureční doložku platit," řekl deníku Feranec. Bude ale prý chtít zjistit, kdo za sjednáním takového benefitu stojí.

Doložka nebyla Zelenému vypočítána ze základního platu 250.000 korun, ale z průměru za poslední tři měsíce roku. Její výši tak ovlivnila zejména prosincová mzda, kdy Zelenému k jeho základnímu platu dozorčí rada přiznala ještě odměnu 750.000 korun. Po dobu jednoho roku proto měl od drah dostávat půl milionu korun měsíčně. První splátku měl dostat v příštích dnech, protože mu doběhlo dvouměsíční odchodné.

Zelený se možná bude s ČD soudit

Podle deníku je možné, že se Zelený bude s drahami soudit. Udělal to už po svém odvolání. Společnost se s ním nakonec mimosoudně dohodla na výplatě finanční kompenzace.

Skupina ČD v roce 2013 prohloubila ztrátu na 1,95 miliardy korun. Rok předtím státní společnost prodělala zhruba 1,6 miliardy korun. Důvodem jsou podle vedení kurzové ztráty, náklady na nákup vozidel a neuskutečnění převodu nádraží na správce kolejí. Se ziskem skončila dceřiná ČD Cargo, která se v minulém období potýkala s výraznou ztrátou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti si vzali auditora Bruselu na kandidátku. Sledujte, co se dělo, když jsme na to přišli

9:17 Piráti si vzali auditora Bruselu na kandidátku. Sledujte, co se dělo, když jsme na to přišli

Petr Jirman, 41 let, státní občan České republiky a krom jiného také auditor Evropské komise, extern…