ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu. Tolik zaplatí navíc

16.12.2018 13:58

Od Nového roku Češi zaplatí o stovky korun navíc za elektřinu. Energetická společnost ČEZ za ni totiž plánuje části zákazníků navýšit částky o osm procent. Jednat se má o uživatele, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu půjde o zdražení do čtyřiceti korun měsíčně, uvedl mluvčí společnosti Roman Gazdík, který jako důvod uvedl další růst cen na velkoobchodních burzách.

ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu. Tolik zaplatí navíc
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku. Plánované navýšení cen některých produktů potvrdili také další prodejci. Přesné číslo, o jak velkou část klientů ČEZ půjde, mluvčí Gazdík neuvedl. Jisté je, že cenu elektřiny u ČEZ má zafixovanou zhruba čtyřicet procent zákazníků. Elektřinu a plyn od ČEZ v Česku odebírá asi 2,7 milionu odběratelů

Za zdražováním prý stojí především rostoucí velkoobchodní ceny elektřiny. Naposledy ČEZ zdražoval před půl rokem. Od června navýšil cenu zákazníkům bez fixace ceny, a to v průměru o čtyři procenta. „Růst cen komodit je důsledkem toho, že se ekonomice daří, po komoditách je poptávka díky rostoucímu světovému hospodářství. Rostou ceny ropy, uhlí i plynu, a tedy i cena elektřiny, jejíž růst je navíc výrazně posílen i růstem ceny emisní povolenky,“ upřesnil Gazdík.

Například ani podle mluvčí Bohemia Energy Hany Novotné se navýšení cen vyhnout nelze. „Bude však diferencované podle jednotlivých produktů. V tuto chvíli dokončujeme výpočty a zákazníky budeme včas informovat. I v případě zdražení ale stále platí, že budeme držet levnější ceny než dominantní dodavatelé,“ uvedla.

Dodavatel elektřiny Centropol sdělil, že k 1. lednu plošné změny ceníků nechystá. Je ale prý pravděpodobné, že k mírnému navýšení ceny dojde jen u některých specifických produktů, jejichž cena je bezprostředně vázána na aktuální cenu komodit na světových trzích.

Stejně tak neplánuje od začátku ledna zdražit elektřinu Pražská energetika. Nevylučuje ale, že firma ke kroku přistoupí během příštího roku. „Zatím však není stanoveno, kdy, pro koho a o kolik,“ uvedl mluvčí Petr Holubec. Situaci již analyzuje také společnost Innogy. „Zákazníkům doporučujeme zafixovat si ceny, dokud je to ještě možné,“ doporučil předběžně její mluvčí Pavel Grochál.

„Současná cenová úprava ze strany největšího dodavatele elektřiny nastaví určitou úroveň, které se budou držet i ostatní dodavatelé,“ upozorňuje analytik společnosti ENA Jiří Gavor, podle něhož se naštěstí růst cen na burzách v posledním měsíci zastavil. „Po současné vlně zdražování by se situace mohla zklidnit,“ věří Gavor.

U plynu ČEZ ceny drží. „I když ceny plynu na burzách výrazně rostou, v tuto chvíli ceníky neupravujeme,“ řekl Gazdík.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Byl jsem v šoku.“ Andrej Babiš se otřel o Piráty v Praze, vydal výzvu

7:27 „Byl jsem v šoku.“ Andrej Babiš se otřel o Piráty v Praze, vydal výzvu

Andrej Babiš se ve svém pravidelném hlášení dotkl zanedbané nemocnice Na Bulovce. Doufá, že primátor…