Nezpochybňování hranic Číny nabylo podle Zaorálka v současnosti na významu se snahami o udržení územní celistvosti Ukrajiny, ohrožované sousedním Ruskem.
Debaty o přístupu ke komunistické Číně vyvolalo středeční prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že se Česko bude řídit evropskou politikou vůči Pekingu, která uznává neoddělitelnost Tibetu a nevměšování do vnitřních záležitostí Číny. „A také platí, že jestliže Česká republika dlouhodobě respektuje územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu," řekl Sobotka. Šéf opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg připomněl, že lidská práva jsou porušována nejen v Tibetu, ale na celém území Číny. „Jsou lidé, kteří opustí cestu ctnosti a položí se za peníze. Bohužel to je teď česká vláda," kritizoval ji.
„V žádném případě to není tak, že bychom vyklízeli pozice, protože potřebujeme uspět s exportem a investice," odmítl Zaorálek tyto výtky v rozhovoru pro ČTK. „Neznamená to, že bychom nerozvíjeli politiku lidských práv, která je jedním ze základních principů naší zahraniční politiky," dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk