ČR v Bruselu zmínila problém německé minimální mzdy pro řidiče

2. 3. 2015 15:44

České republice a dalším více než deseti zemím Evropské unie se nelíbí německý výklad zákona o minimální mzdě, který se podle tamního ministerstva práce vztahuje i na řidiče nákladních aut ze zahraničí. Téma v Bruselu na jednání s ministry odpovědnými za otázky konkurenceschopnosti připomněl také náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. Problémem už se zabývá Evropská komise.

ČR v Bruselu zmínila problém německé minimální mzdy pro řidiče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

Podle náměstka se Česko snaží o "odstraňování zbytečných překážek na vnitřním trhu". Právě o dokončování jednotného unijního trhu dnes zástupci členských zemí unie v Bruselu hovořili. Německá interpretace zákona o minimální mzdě přitom podle Bärtla s pravidly o jednotném trhu v souladu není. Uvedl, že věcí se nezabývají jen členské státy EU, s německými partnery o ní vyjednávají také jednotlivá česká ministerstva.

Podle Německa mají nárok tito lidé

Berlínu se ozvaly i další unijní země, výrazně se angažuje například Polsko, které se obrátilo též na Evropskou komisi. Podle diplomatů navíc není vyloučené, že problém se objeví také na jednání unijního summitu. Plošná minimální mzda začala v Německu platit od začátku roku. Německé ministerstvo práce zákon o zavedení minimální mzdy vykládá tak, že na 8,50 eura (235 Kč) za hodinu mají nárok všichni zaměstnanci po tu dobu, kdy vykonávají práci na území Německa. Řidiči by u sebe prý měli mít příslušné doklady.

Proti takové interpretaci se ale hned v lednu začali hlasitě ozývat dopravci z okolních zemí EU, výklad pokládají za diskriminační. Německá strana pak počátkem února souhlasila s tím, že takový postup zatím od řidičů cizích kamionů a jejich zaměstnavatelů vyžadovat nebude. A proti tomuto vývoji zase v Německu začali protestovat tamní dopravní odbory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. Tiše

11:11 Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. Tiše

Do parlamentních voleb zbývá méně než rok. Strany už tvoří koalice i kandidátky. Včetně ODS. Její vý…