ČSSD při hlasování o důvěře své vládě odejde ze sálu. Naše aféra to není, vzkázal Hamáček

21.11.2018 17:03

ČSSD uzavřela jednání o tom, jak se postaví k pátečnímu hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Místopředseda vlády Jan Hamáček prozradil, že sociální demokracie nesvrhne vládu Andreje Babiše, ale pokud se najde dost poslanců, kteří se shodnou na vyhlášení předčasných voleb, ČSSD je připravena přidat se k tomuto táboru.

ČSSD při hlasování o důvěře své vládě odejde ze sálu. Naše  aféra to není, vzkázal Hamáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Hamáček konstatoval, že pravicová opozice se sice rozhodla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, ale v kuloárech pravicoví politici údajně poslance ČSSD žádají, aby vládu podrželi. „Naši občané si nezaslouží, aby Česká republika dostala ke stým narozeninám takovýto dárek. Já už týden vyzývám pravicovou opozici, aby řekla, jaký bude plán B. Ono je jednoduché vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, ale je třeba říci, co bude potom,“ uvedl Hamáček.   

„Kauza Andreje Babiše prostě není kauzou ČSSD. To je kauza Andreje Babiše, a to si musí vyřešit on,“ zdůraznil Hamáček s tím, že tyto osobní problémy Andreje Babiše celou vládu zatěžují. Strana proto přijala usnesení, že tím nejlepším řešením by bylo, kdyby Andrej Babiš opustil post premiéra a hnutí ANO nominovalo jiného člena. To se ale nestane.

„V pátek se naši poslanci nezúčastní závěrečného hlasování. Současně jsme konstatovali, že ta současná vládní konstelace nemá alternativu. Z vyjádření pana prezidenta a pana premiéra vyplývá, že v jakékoli situaci zůstane premiérem Andrej Babiš. Jediné, co může situaci vyřešit, že voliči znovu rozdají karty. Pokud by došlo k tomu, že se na půdě Poslanecké sněmovny zformuje minimálně 105 hlasů pro rozpuštění Sněmovny, tak ČSSD je připravena dodat těch zbývajících 15,“ prohlásil Hamáček. „My se voleb nebojíme,“ zdůraznil ještě.

ČSSD si je prý vědoma i toho, že by ji mohli nahradit tzv. nestraničtí odborníci za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, a tomu by se ráda vyhnula, protože chce dál prosazovat program ČSSD ve prospěch občanů. „Můžeme se domnívat, jací odborníci by to byli,“ zvedal varovný prst proti SPD Hamáček. Vláda ANO, SPD a komunistů je nejhorší alternativou pro Českou republiku, poznamenal místopředseda ČSSD Roman Onderka, který stál po boku Jana Hamáčka.  

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Spolu s nimi se zúčastnil tiskové konference i další místopředseda ČSSD, Martin Netolický, který znovu zopakoval, že kauza Čapí hnízdo a údajný únos premiérova syna Andreje Babiše mladšího není kauzou sociální demokracie. Tato kauza je prý kauzou Andreje Babiše a hnutí ANO. „Sociální demokracie neprodávala akcie firmy Čapí hnízdo,“ doplnil ještě Onderka.

Je prý na pravicové opozici, aby ukázala, zda dokáže najít 105 hlasů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co ČT přichystala dětem: Transsexuály a transvestity. A 168 hodin

7:24 Co ČT přichystala dětem: Transsexuály a transvestity. A 168 hodin

Během covidu připravila Česká televize pro děti školy povinné i učitele a rodiče vzdělávací portál Č…