ČSSD se kloní k veřejnému vystoupení stíhaného Ratha ve sněmovně

25.05.2012 15:58

Případné vystoupení vazebně stíhaného poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) ve sněmovně by mělo být veřejné, shodli se poslanci ČSSD. Podle jejich předsedy Jeronýma Tejce jde o většinový názor klubu, závazné hlasování si frakce nedala. Poslanci by měli potvrzovat Rathovo stíhání pro podezření z korupce hned v úvodu červnové schůze.

ČSSD se kloní k veřejnému vystoupení stíhaného Ratha ve sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc a David Rath ve sněmovně

"Není důvod cokoli tajit a není třeba dělat větší kabaret, než je, tím, že (předseda VV) Radek John zase bude podávat reportáž z toho, co se dělo. Ať to každý vidí sám," řekl dnes ČTK Tejc. John po úterním Rathově slyšení před mandátovým a imunitním výborem uvedl, že přepisy odposlechů Ratha a dalších ukazují, "jak si rochní nad rozdělováním milionů".

Rath chce promluvit ke všem kolegům

Někteří poslanci poukazují na to, že Rath by při veřejném vystoupení mohl porušit účel vazby, kterým je i ovlivňování svědků. Za uzavřené jednání se vyslovili komunisté. Opačného názoru jsou vedle sociální demokratů Věci veřejné a většinově TOP 09 a Starostové. ODS se o tom teprve bude radit. Zatím ale není jasné, zda Rath do sněmovny vůbec dorazí. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová by podle některých médií s eskortou souhlasila, pokud by Rath o osobní účast požádal. Rath podle poslanců avizoval, že se chce na půdě dolní komory k případu vyjádřit.

Bývalý středočeský hejtman je podezřelý z přijetí sedmimilionového úplatku. Případ se týká opravy buštěhradského zámku. Sněmovní mandátový a imunitní výbor jednomyslně doporučil poslancům, aby Rathovo stíhání potvrdili. Členové výboru se mohli v úterý seznámit s dopisem, který Rath z vazby poslal jeho předsedovi a šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Rath v něm popisoval svůj pohled na případ. "Nelišil se od toho, co Rath později sdělil na výboru," řekl Tejc. Osobní dopis od Ratha dostal také místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. Poslanec v něm prý sděluje důvody, proč by se chtěl jednání sněmovny zúčastnit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…