ČSSD se nejspíš rozštěpí, prorokuje Jiří Pehe. A je úplně jedno, jak dopadne referendum

18.05.2018 8:18

Pondělní spuštění vnitrostranického referenda sociální demokracie o tom, jestli má strana vstoupit do vlády s hnutím ANO, se blíží. Politolog, spisovatel a komentátor Jiří Pehe se ale zároveň obává, že se spouští i začátek totálního rozštěpení ČSSD. „Je to balancování nad propastí, strana musí doufat v přežití,“ dodává.

ČSSD se nejspíš rozštěpí, prorokuje Jiří Pehe. A je úplně jedno, jak dopadne referendum
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Politolog, spisovatel a komentátor Jiří Pehe.

Pokud dá referendum vládní spolupráci s ANO zelenou, je podle Peheho téměř jisté, že ve straně bude dál proti spolupráci s ANO vystupovat skupina vlivných politiků, kteří tvoří senátorský klub ČSSD, jakož i někteří poslanci.

Asi nejvýraznějším představitelem strany, který vystupuje proti koalici s ANO, je předseda senátorského klubu ČSSD Milan Štěch. „Je hlasem těch, kteří namítají, že ČSSD by neměla na vládní úrovni spolupracovat s ANO, pokud toto hnutí trvá na tom, aby vládu vedl trestně stíhaný Babiš,“ připomněl ve svém článku na webu Českého rozhlasu Plus a dodal, že opakovaně upozorňoval, že není náhoda, že všichni významní politici ČSSD, kteří byli s Babišem v minulé koaliční vládě, varují před tím, jak Babiš se svými koaličními partnery zacházel.

Tito politici se prý nyní obávají, že pokud nebyla ČSSD schopná zkrotit Babiše ve vládě, kterou sama vedla a prohrávala-li s ním ve snahách prodávat svoje vládní zásluhy, bude nyní coby menší strana vládní koalice Babišovi už zcela vydaná na milost a nemilost. „Někteří politici ČSSD také varují, že bude Babiš sociální demokraty obcházet, protože ve Sněmovně může spolupracovat s KSČM i SPD,“ připomněl.

„Ačkoliv ČSSD prosadila do koaliční smlouvy několik pojistek, nejsou tyto pojistky reálně vynutitelné,“ míní politolog. „Jak varují odpůrci koaliční spolupráce s ANO, skutečnost, že Babiš nepřistoupil na požadavek ČSSD odvolat politiky SPD z čelných funkcí ve Sněmovně, naznačuje, že si nechává SPD v záloze,“ dodal.

Zdá se, že i když se strana v referendu vysloví pro koaliční spolupráci s ANO, nebude se vláda moci spoléhat na všech patnáct poslaneckých hlasů ČSSD nebo na jejích 24 senátorů, napsal Pehe. „To může ČSSD výrazně štěpit. Může se ale rozštěpit i v případě, že stranické referendum koalici s Babišem odmítne,“ uvedl a zmínil, že v takovém případě je pravděpodobné, že vznikne tlak na to, aby ve svých funkcích skončili současní představitelé strany, kteří vyjednávání s Babišem hájili a vsadili na jeho úspěch.

Původní zdroj ZDE

„Nyní musí strana jen doufat, že jak případné schválení spolupráce s Babišem, tak její odmítnutí, přežije,“ uzavřel Pehe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…