ČSSD ví, jak na korupci. Zavede 76% daň z nelegálního majetku

11. 11. 2011 22:13

Sociální demokraté mají další plán proti korupci. Lidé, kteří by u nemovitého majetku nad deset milionů korun neuměli prokázat jeho původ, by museli zaplatit 76% daň. To by byla největší daň v historii Česka.

ČSSD ví, jak na korupci. Zavede 76% daň z nelegálního majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek
reklama
ČSSD plánuje nejvyšší daň v historii Česka. Činila by celkem 76 procent a týkala by se nemovitého majetku nad deset milionů korun, u něhož by majitel neuměl prokázat jeho původ. Podle informací České televize tento návrh podporují i Věci veřejné a komunisté. Vládní ODS a TOP 09 jsou proti.

Sociální demokraté hodlají svůj návrh představit na sobotní konferenci, kde budou aktualizovat i svou důchodovou, daňovou a zdravotní reformu. "Pokud by poplatník nebyl schopen zdůvodnit, z čeho si například pořídil dům za 15 milionů korun, tak ten rozdíl, který by poplatník nedokázal vysvětlit, by byl zdaněn sankční sazbou 76 procent," přiblížil tento návrh Bohuslav Sobotka.

Související: Tři stovky. Takovou daň odevzdal státu průměrný živnostník

Podle televize uvalují podobně vysokou daň na nelegálně nakoupený majetek i ve Velké Británii, Irsku nebo Itálii. Nedávno zavedlo podobný zákon také Slovensko, zde ho ale před třemi lety zrušil ústavní soud.

"Majetkové přiznání by se netýkalo movitého majetku, týkalo by se pouze registrovaných nemovitostí, to znamená pozemků, domů, bytů nad určitou cenovou hranici," vysvětlil dál předseda ČSSD. Dále by museli dávat majetkové přiznání i lidé, kteří mají akcie nebo jiné majetkové podíly za více než pět milionů.

VV by zašly ještě dál než sociální demokracie. Kromě takové to vysoké daně jsou pro, aby se zavedla daňová „amnestie" pro každého, kdo přizná své nelegální příjmy z minula. "Nejprve musíme dát občanům příležitost k tomu, aby napravili své chyby," uvedl Vít Bárta.

Související: Doktor (ODS): Daňovou reformu musíme doladit kvůli kolizi stravenek a paušálů

"Ten návrh se pokouší skandalizovat vlastnictví majetku. Přitom základním záměrem podobných úvah by mělo být, zabránit trestné činnosti," odmítá ale návrh za ODS Michal Doktor, její ekonomický expert a možná i budoucí ministr průmyslu a obchodu.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

19:48 Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…