ČT pozvala analytičku. Sepsula Zemana. Zato Pavel a Fiala se dočkali chvály

21.03.2023 21:36 | On-line

Prezident Petr Pavel na státní návštěvě v Německu varoval před nejednotou Západu. Se svým německým protějškem se shodli, že česko-německé vztahy jsou na vynikající úrovni. S odchodem Miloše Zemana z prezidentského úřadu se nám v rámci česko-německých vztahů otevírají nové příležitosti, uvedla v pořadu Interview ČT24 analytička Zuzana Lizcová z Univerzity Karlovy.

ČT pozvala analytičku. Sepsula Zemana. Zato Pavel a Fiala se dočkali chvály
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Petr Pavel skládá slib

„Z hlediska vrcholného politického personálu se momentálně otvírá jakési okno příležitosti pro česko-německé vztahy. Připomeňme si, kdo nám tady vládl, prezident Miloš Zeman nebyl kvůli svému zdravotnímu hendikepu, kvůli svým preferencím pro Rusko a Čínu příliš aktivním partnerem v zahraničních vztazích,“ řekla úvodem k setkání prezidenta Pavla s německým prezidentem Steinmeierem. 

„Nabízí se spolupráce pro Německo s člověkem typu generála Pavla, který má velký mezinárodní kredit, který má dobré jméno v mezinárodní politice a ukazuje velkou otevřenost vůči vztahům k Německu,“ pokračovala Lizcová.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38008 lidí
To samé podle ní platí i pro českou vládu: „Česko má v čele vládu, která je složena z demokratických politických stran. Pavlovo vítězství stejně jako předchozí vítězství premiéra Fialy a jeho spojenců bylo interpretováno jako vítězství Česka nad populismem. Z tohoto hlediska si myslím, že tu možnost ke zlepšení vzájemných vztahů určitě je,“ podotkla.

Pozitivním momentem podle jejích slov také bylo, jakým způsobem Česká republika zvládla své předsednictví v Radě EU. „To také Česku dodává na mezinárodní úrovni váhu,“ poznamenala analytička.

Prezident Petr Pavel ve svém dnešním projevu také uvedl, že Německo je připraveno k dlouhodobé podpoře Ukrajiny. Téma bylo jedním z klíčových, s nimiž přijel do Německa. Podle Lizcové Německo již s vojenskou pomocí Ukrajině neváhá. „Od ruské invaze zaznamenáváme velký obrat v německé zahraniční politice, a to jak ve vztahu k Rusku, tak částečně i ve vztahu k Číně,“ podotkla. Vztah k Číně podle dnešních slov prezidenta Petra Pavla prochází revizí nejen v Německu, ale i v Česku.

Za důležité považuje, že Pavel uctil památku obětí Berlínské zdi. „Prezident Pavel není členem české vlády, nemá výkonnou moc, ale má právě tu moc ovlivňovat veřejnou debatu a působit na úrovni symbolické politiky. Je určitě důležité, že navštívil toto velmi historicky zatížené místo, které svým způsobem nás a Němce spojuje, my jsme byli mezi těmi zeměmi na hranici studenoválečných bloků,“ uvedla Lizcová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

13:49 „Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

V druhé části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali Marek Benda z ODS, Jan Lacina z …