ČT se ohradila: S financováním provozu nemáme problém

09.06.2011 16:50

Česká televize prý rozhodně nemá žádné finanční potíže. V dnešní tiskové zprávě se ohradila proti tomu, že by kvůli potížím s financováním svého chodu musela sáhnout do svých rezervních fondů. Žádné prý totiž nemá.

ČT se ohradila: S financováním provozu nemáme problém
"V první řadě je třeba zdůraznit, že Česká televize se nachází ve vynikající finanční kondici, když stav jejího majetku od roku 2004 do roku 2011 neustále roste a v současnosti historicky nejvyšší. V žádném případě tedy není pravda, že by v rozpočtu televize veřejné služby chyběla půl miliarda korun," uvedl mluvčí Ladislav Šticha. "Česká televize má nejen hotovou účetní závěrku za rok 2010, ale byl dokonce ukončen i účetní audit se závěrem: BEZ VÝHRAD," doplnil.


Podle informací v médiích měl údajně s odchodem současného ředitele České televize skončit i oblíbený pořad Michaely Jílkové Máte slovo. Tento pořad je ale v daném vysílacím čase nejsledovanějším pořadem všech tuzemských televizí, proto nemá vedení ČT nejmenší důvod ho z obrazovek stáhnout.

Související:


Tisková zpráva ČT

Česká televize se ohrazuje proti nepravdivým informacím v tisku

Česká televize se důrazně ohrazuje proti velmi nepřesným informacím, které se dnes objevily v tisku v souvislosti s oznámením generálního ředitele Jiřího Janečka, že se hodlá k 31. srpnu tohoto roku vzdát funkce.

Dovolíme si uvést na pravou míru zejména nepřesné informace dnešních Hospodářských novin (HN). Ty v článku redaktorky Marie Valáškové Janeček končí, nový šéf bude muset šetřit mimo jiné tvrdí, že „Česká televize musí letos opět sáhnout do rezervních fondů, aby zaplatila svůj chod. Podle předběžných odhadů může v rozpočtu chybět až půl miliardy korun." V první řadě je třeba zdůraznit, že Česká televize se nachází ve vynikající finanční kondici, když stav jejího majetku od roku 2004 do roku 2011 neustále roste a v současnosti historicky nejvyšší. V žádném případě tedy není pravda, že by v rozpočtu televize veřejné služby chyběla půl miliarda korun. Česká televize naopak dokázala řadou restriktivních opatření a dlouhodobou strategií plánování každoročně zajistit úspory v řádech stovek milionů korun. V této souvislosti je nutné vyvrátit další chybné tvrzení HN. ČT nikdy neměla a nemá žádný rezervní fond. Nemůže tedy z něho ani čerpat. Přes obavy některých kritiků je Česká televize mimořádně dobře připravena čelit v dalších letech neustále stoupajícím zejména mandatorním výdajům i při mírném poklesu výnosů, které jsou dány zákonným způsobem jejího financování.

Chybné je i další tvrzení HN, že „Za rok 2010 ještě není hotové vyúčtování...". Česká televize má nejen hotovou účetní závěrku za rok 2010, ale byl dokonce ukončen i účetní audit se závěrem: BEZ VÝHRAD.

V článku HN se dále uvádí: „Rezervní fond se začal plnit po roce 2008, kdy se zdvojnásobily koncesionářské poplatky." Skutečnost je taková, že v roce 2008 došlo ke zvýšení TV poplatku ze 120 korun na 135 korun. Jedná se tedy o navýšení o 12,5 %, které však bylo plně kompenzováno omezením vysílacího času pro reklamu na všech programových okruzích ČT.

Zavádějící je i informace v Mladé frontě Dnes, která spekuluje, že s odchodem Jiřího Janečka by mohl skončit pořad Máte slovo. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi populární formát s moderátorkou Michaelou Jílkovou, který je ve vysílacím okně vždy nejsledovanějším pořadem ze všech tuzemských televizí, není nejmenší důvod o jeho zrušení uvažovat.

Lidové noviny zřejmě nedopatřením zaměnily jméno předsedy Rady České televize Jiřího Baumruka, kterého citovaly jako Milana Baumruka.

Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…